Naga MarketsW artykule opublikowanym przez chińsko-języczny portal Yicai, Yao Qian – który kieruje chińskim instytutem badań walutowych Ludowego Banku Chin (PBoC) – podsumował aktualny stan rozwoju technologii bitcoin i blockchain i przedstawił swój pogląd na temat tego, jak powinna wyglądać przyszłość technologii. 


Yao Qian argumentował, że nadmierna decentralizacja to ogromna wada i blokada dla rozwoju BTC, ETH i wielu innych kryptowalut. Jego zdaniem rezygnacja z absolutnej decentralizacji mogłaby rozwiązać wiele problemów, przed którymi stoi technologia blockchain.

“W rzeczywistości, poprzez złagodzenie ograniczeń decentralizacyjnych, można rozwiązać wiele problemów. Na przykład w systemie wieloośrodkowym, takim jak łańcuch koalicyjny, modernizacja dna bloku przez zamknięcie systemu lub interwencję awaryjną czy cofanie danych itp. Takie rozwiązania są dostępne w razie potrzeby, a metody te pomogą kontrolować ryzyko i poprawiać błędy.” – napisał Yao Qian.

Chwaląc kluczowe cechy blockchain w zakresie identyfikowalności i funkcjonalności inteligentnych kontraktów, dyrektor badań ponownie wyraził przekonanie, że obecne ograniczenie “blockchain” polega na tym, jak osiągnąć większą skalowalność przy jednoczesnym zachowaniu konsensusu z ugruntowanym zarządzaniem społeczności.

Mając to na uwadze, Yao napisał, że branża nie powinna być zbyt sztywna w trzymaniu się w pełni zdecentralizowanego zarządzania. Zamiast tego społeczność powinna stanąć za bardziej elastycznym podejściem. “Można przewidzieć, że w przyszłości powstanie nowy obszar pomiędzy dwoma biegunami centralizacji i decentralizacji” – dodał.

Jego zdaniem głównym problemem związanym z decentralizacją publicznych bloków jest to, że nie ma możliwości zatrzymania lub zamknięcia systemu w sytuacji zagrożenia wymagającego aktualizacji.

Yao nie jest pierwszym urzędnikiem chińskiej agencji regulacyjnej, który twierdzi, że banki centralne powinny przyjąć system rejestrów rozproszonych  (Distributed Ledger Technology – DLT), ale utrzymać scentralizowaną strukturę zarządzania. Uwagi Yao zgadzają się bowiem z wypowiedziami innych szefów chińskiego banku centralnego na temat jego potencjalnego wykorzystania technologii blockchain, w tym do opracowania cyfrowej waluty państwowej. Zgodnie z zaproponowaną przez Yao strukturą, PBoC miałaby możliwość wstrzymania lub zamknięcia systemu, cofnięcia transakcji i innych danych, jak również wypchnięcia aktualizacji oprogramowania bez potrzeby osiągnięcia konsensusu przez społeczność.

Jak donosi CoinDesk, na wysokim szczeblu zarówno Yao, jak i wice-gubernator PBoC Fan Yifan wyrazili uprzednio przekonanie, że podczas gdy cyfrowa waluta emitowana przez bank centralny mogłaby być zainspirowana kryptowalutą, byłaby centralnie zarządzana i widoczna tylko dla rządu.

Wcześniej wiceprezes PBoC Fan Yifei powiedział, że waluta cyfrowa banku centralnego powinna być “anonimowa i możliwa do kontrolowania”, aby rząd mógł złagodzić skutki prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i innych przestępstw finansowych.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPrzygotuj się na przyszły tydzień – amerykańskie NFP
Następny artykułByły trader pozywa RBC na $18 mln
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here