Naga MarketsPhilip Lowe, gubernator RBA

Bank Rezerw Australii (RBA) przedstawił minionej nocy protokół z październikowego posiedzenia dot. polityki monetarnej, podczas którego zdecydowano o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Członkowie banku przyznają, że australijska gospodarka przeżywa w tym roku największy kryzys od lat 30-tych XX wieku.

  • Australia przeżywa największy kryzys od lat 30-tych XX wieku
  • Utrzymanie stóp proc. na niskich poziomach wspiera ożywienie gospodarcze
  • RBA nie wyklucza kolejnej obniżki stóp proc.
  • RBA wyklucza wprowadzenie ujemnych stóp proc.

Niskie stopy proc. wspierają gospodarkę

W teści protokołów znalazła się informacja, iż mimo, że gospodarka światowo przeżywa stopniowe ożywienie, to jednak nadal odbiega ona od poziomów sprzed pandemii. Fakt ten sprawia, że inflacja w skali globalnej utrzymuje się na bardzo niskim poziomie będącym poniżej celów banku centralnego.

Członkowie RBA uważają, że utrzymywanie stóp proc. na niskich poziomach wspiera gospodarkę poprzez utrzymywanie kosztów pożyczek i podaży kredytów dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw na niskich poziomach. Zwracają oni także uwagę, że australijski system bankowy pozostał odporny i pomagał gospodarce przetrwać ten trudny czas.

Obniżki stóp proc. były konieczne

Członkowie uznali, że znaczne, skoordynowane i bezprecedensowe złagodzenie polityki fiskalnej i pieniężnej w Australii było potrzebne i spełniło swoją funkcję mającą na celu wsparcie gospodarki. Ich zdaniem, ze względu na perspektywy dla gospodarki i perspektywę wysokiego bezrobocia, wsparcie to będzie potrzebne jeszcze przez pewien czas.

RBA nie wyklucza kolejnych obniżek stóp proc.

Podczas październikowego posiedzenia, członkowie RBA omówili także argumenty przemawiające za dodatkowym złagodzeniem polityki pieniężnej w celu wspierania rynku pracy i całej gospodarki. Dyskusja ta dotyczyła możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych do poziomów równych zeru. Wykluczyli oni jednak możliwość wprowadzenia ujemnych stóp proc.

Zdaniem decydentów banku, kolejne luzowanie polityki pieniężnej przyczyniłoby się do zmniejszenia zagrożeń dla stabilności finansowej. Równocześnie wiąże się to jednak z zagrożeniami dla inwestorów poszukujących dodatnich stóp zwrotu z posiadanego kapitału. Rada uznała jednak za prawdopodobne, że silniejsza gospodarka przyniesie większe korzyści dla stabilności finansowej, przyznając jednocześnie, że ryzyko na rynkach aktywów musi być ściśle monitorowane.

W protokole znalazł się także zapis, że RBA nie podniesie stóp proc. do czasu osiągnięcia postępów w kierunku pełnego zatrudnienia. Rada uważa, że kwestia bezrobocia jest obecnie priorytetem. Członkowie banku uważają bowiem, że do osiągnięcia celu inflacyjnego konieczny jest wysoki poziom zatrudnienia.

Kurs dolara australijskiego spada 4. sesję z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej AUD/USD zauważymy, że dolar australijskie osłabia się w relacji do dolara amerykańskiego już czwartą sesję z rzędu. Wskutek trwającej od kilku dni deprecjacji, rynek ponownie znalazł się w okolicy niezwykle istotnej strefy wsparcia. Jeżeli jednak poziom ten zostanie trwale pokonany, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet dalszych spadków AUD.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

AUDUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMoonlit ogłosił shortlistę wydawców gry Model Builder
Następny artykułWiara w indeks franka, odwrót od S&P 500. Dominacja byków na złocie – sentyment CMC Markets
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here