Naga MarketsCzy ktoś zna dokładną datę rozpoczęcia “Rajdu Św. Mikołaja”? Końcówka roku zbliża się nie ubłagalnie i najwyższy czas poprawić nasz roczny bilans inwestycji. Inwestorzy dwoją się i troją, żeby wypatrzeć dobrze rokującą spółkę stosując swoje zasady. Często zapominają, że nie ma idealnych zasad, wg których mogą analizować wszystkie spółki. Do każdego wykresu należy podejść indywidualnie i na początku sprawdzić, kilka kwestii. Często się dzieje tak, że daną spółką interesują się tylko większe instytucje finansowe, ruch ceny na wykresie jest mozolny (najczęściej tak się dzieje ze spółkami z WIG-u 30) a co za tym idzie, również korekty przybierają lżejszą formę.

Każdy wykres posiada swoje charakterystyczne cechy. Jak już je wychwycimy i dodamy do tego sytuację kiedy cena wchodzi na historyczne maksima wyjdzie nam bardzo atrakcyjna okazja inwestycyjna. Spójrz na tygodniowy wykres spółki ATT:

1018-attCena porusza się bardzo wolno. Trendy są widoczne gołym okiem. Aktualnie cena akcji szuka sobie miejsca na wyższych poziomach cenowych.1018-att1Wspominałem o cechach charakterystycznych. Zauważ, że wykres powraca do wzrostów w charakterystyczny sposób. Przed samym wybiciem nad linię trendu spadkowego cena konsoliduje się w wąskim zakresie cenowym. Pomijam w tym momencie szczegół wcześniejszego zakupu akcji podczas korekty. Chce jedynie zwrócić uwagę na sposób wychodzenia z korekty. 1018-att2Analizując poprzednie wyjścia z korekty możemy zauważyć, że kupując akcje nad świeczką wybiciową mogliśmy spokojnie zarobić ponad 5% z każdego razu. Dziś, na wykresie pojawiła się świeczka z rodziny marubozu, która pokonała linię trendu spadkowego. Kupić akcje? Wygląda na to, że podstawowe warunki zostały spełnione.

Wnioski:

  • dobry system inwestycyjny nie musi dawać ogromnej ilości sygnałów. Wystarczy, że kilka razy w roku da nam znać w odpowiednim momencie i zgarniemy co nasze.
  • jestem osobą intensywnie pracującą i nie mam czasu na doglądanie inwestycji podczas dnia. Dlatego od dawna szukam takiego systemu inwestycyjnego, który da mi zyski przy minimalnym zaangażowaniu. Stąd szukam “leniwego” sposobu inwestowania. Wiele razy w moich przemyśleniach przewija się taka myśl, żeby obserwować tylko kilka wybranych spółek i tylko na nich handlować. Innymi słowy – trzymać wolną gotówkę na zakup tylko wybranych akcji. Wtedy na pewno okazja zarobku nam nie ucieknie. Prawdopodobnie większość czasu spędzimy poza rynkiem, a jak już zakupimy akcje – będziemy mieli (prawie) pewny zysk. A nadmierna ilość inwestycji potrafi skutecznie nas osłabić.

Zgadzasz się ze mną? Zapraszam do komentarzy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here