Pozytywne wyniki spółek amerykańskich i kilkuprocentowe wzrosty głównych indeksów przelały falę optymizmu na rynki azjatyckie, które również zamykały się na zielono, pomagając odzyskać inwestorom wiarę w akcje i waluty rynków wschodzących.

Finax

Japoński indeks Nikkei zyskiwał 1,7%, cały czas ma jednak przed sobą sporo „pracy”, aby odrobić deprecjację z zeszłego tygodnia. Zdaniem analityków wartość azjatyckiego benchmarku rozrysowała istotny dołek i od tego momentu realizowane powinny być jedynie wyraźniejsze wzrosty.

Nikkei 17.10.2018
Źródło: Tradingview.com

W tym samym czasie indeks MSCI Azji i Pacyfiku zyskiwał 0,7%, a giełda w Korei Południowej dodała 1,2%, w tyle pozostały jedynie chińskie bluechipy z zyskiem 0,2%.

Na wzrostach zyskują emerging markets

Pozytywne nastroje rynków giełdowych pozwalają na odbicie również walutom rynków wschodzących zmniejszając tym samym tempo wzrostu „bezpiecznych przystani” takich jak japoński jen oraz frank szwajcarski. Indeks pieniądza emerging markets wzrasta w środę trzeci dzień z rzędu.

Na głównym rynku dolar zyskuje do jena, przesuwając się płasko do euro. W stosunku całego koszyka walutowego przesuwa się bokiem na wysokości dwutygodniowych dołków. Z całą pewnością nie pomaga mu najnowsza fala krytyki wylana przez Donalda Trumpa na bank centralny USA, który stwierdził w wywiadzie dla telewizji Fox, że „FED jest moim największym zagrożeniem”.

Indeks dolara 17.10.2018
Źródło: Tradingview.com

Indeks dolara (DXY) testuje poziom 95,00, który w maj bieżącego roku rysował miesięczne maksima. Od tego momentu wielokrotnie pełnił istotną rolę jako strefa wsparcia lub oporu. Jego ewentualne wybicie otwiera drogę do silniejszej strefy wsparcia na 93,70 gdzie krzyżuje się 200 EMA oraz 38,2% zniesienia Fibonacciego. Utrzymanie nad obecnym pułapem daje natomiast możliwość przetestowania tegorocznych maksimów 97,00, po drodze cena napotka jednak pomniejsze, krótkoterminowe opory.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here