W trakcie wtorkowego handlu azjatyckiego, notowania akcji w tej części świata osuwały się na 17-miesięczne minima, reagując na deprecjację chińskiego juana poniżej psychologicznej bariery, co odbiło się negatywnie również na rynkach wschodzących regionu.

Przykładowo, pakistańska rupia osuwała się o 5% w ramach rzekomej dewaluacji banku centralnego. Sytuacji z pewnością nie poprawił Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), który obciął prognozy globalnego wzrostu dla bieżącego i kolejnego roku, obniżając projekcje gospodarcze Chin, Europy i Stanów Zjednoczonych.

Spowalniająca dynamika PKB Kraju Środka w połączeniu z rosnącą presją ze strony USA doprowadziła do naturalnego osłabienia waluty, a ruchy powyżej 7,0 w tym roku są jak najbardziej możliwe. Chiński Bank Ludowy ustawił kurs juana we wtorek na 6,9019 we wtorek, a pokonanie bariery 6,90 spowodowało, że na rynku spot wyceniany jest nawet na 6,9120.

W przypadku eksportu spadki wartości juana z pewnością są pozytywną informacją, która pomogła blue chipom z Szanghaju wzrosnąć o 0,3%. W poniedziałek traciły jednak 4,3% co jest najsilniejszą deprecjacją od początku 2016 roku. MSCI, indeks mierzący relatywną siłę rynku akcji Azji i Pacyfiku, poruszał się raczej płasko, w poniedziałek testując półtoraroczne dołki.

USDCNY 09.10 D1
USD/CNY D1

Na początku tygodnia traci również jeden z najważniejszych indeksów w regionie, a mianowicie japoński indeks Nikkei 225. W jego przypadku miniony tydzień przyniósł jednak rozrysowanie historycznych maksimów powyżej granicy 24,4 tys. pkt. Od czwartku jego wartość osuwa się, znajdując się obecnie poniżej dotychczasowych szczytów rysowanych w styczniu. Wtorkowa sesja przynosiła deprecjację o niespełna 1%, a kluczowe wsparcie można zdefiniować tuż poniżej okrągłego poziomu 23 tys. pkt.

Indeks Nikkei 09.10.2018
Nikkei D1

Azjatyckie osłabienie nie przekłada się jak na razie na wyraźniejszą deprecjację europejskiego rynku akcyjnego, który właśnie rozpoczyna trading.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here