Naga MarketsAż 75 giełd krypto zamkniętych w tym roku. BitMEX bliski upadku?Giełdy kryptowalut nie mają łatwego roku nie tylko przez panującą pandemię koronawirusa. Aż 75 giełd krypto zostało dotychczas zamkniętych w tym roku z powodu m.in. włamań, oszustw lub po prostu wyparowało z nieznanych przyczyn.

  • Według Crypto Wisser, obecnie na świecie działa ponad 600 giełd krypto
  • Jak wynika z danych portalu deadcoins.com, ponad 2000 altcoinów i tokenów już nie istnieje
  • Wśród giełd zagrożonych upadkiem jest BitMEX oraz KuCoin

Cmentarzysko giełd krypto znacznie powiększyło się w tym roku

75 platform wymian kryptowalut zakończyło swoją działalność, jak podaje Crypto Wisser Exchange Graveyard – wirtualne cmentarzysko giełd krypto. Pięć spośród nich zostało oznaczonych jako scamy. Natomiast w przypadku czterech potwierdzone zostały przypadki ataków hackerskich. W tej drugiej grupie są między innymi Altsbit i Nerae.

Kolejny obóz stanowią giełdy, które zostały zamknięte przez zarządzających czy właścicieli. Takich platform jest aż 31. Co ciekawe, aż 34 giełdy zniknęły bez podania żadnej przyczyny i Crypto Wisser Echange Graveyard określa je jako “MIA” (ang. missing in action, potocznie: “zaginiony w akcji”).

Tylko dwie giełdy zostały zamknięte z powodu rządowej interwencji, mianowicie holenderska NLexch oraz chilijska Chilebit.

Za tak dużą liczbę zamkniętych giełd odpowiada szereg czynników. Przede wszystkim, część z giełd, na szczęście niewielka, okazuje się oszustwami. Po drugie, zapewne nigdy nie uda się w pełni powstrzymać ataków hakerskich. Niektóre z giełd są także po prostu źle zarządzane i nie są dochodowymi biznesami. Niekiedy przyjęty business model okazuje się niedopasowany do wymagań rynku.

Jednak analitycy rynku uznają, że głównym trendem stojącym za upadkiem mniejszych platform jest rosnąca popularność DeFi i zdecentralizowanych giełd właśnie w tym roku.

Od czasów szalonych początków giełd kryptowalut, gdy regulacji było niewiele, sporo się zmieniło. Platformy wymiany krypto musiały dostosować się do nowych rządowych wymogów, które dogoniły jeszcze niedawno nowatorskie technologie. Część z nich nie zdołało sprostać nowym wymaganiom rzucających wyzwanie opłacalności ich biznesów.

BitMEX: niepewna przyszłość

Wśród dużych giełd, które mają przed sobą niepewną przyszłość są m.in. BitMEX oraz KuCoin. Pierwsza została niedawno określona przez Chainalysis jako platforma “wysokiego ryzyka”. Oprócz tego, niepokojące jest wypłacenie aż 500 mln dol. z BitMEXu między 30 września a 3 października, jak podaje Coin Metrics.

Natomiast KuCoin został we wrześniu ofiarą hacku w wyniku którego wyparowało 200 mln dol. Giełda zapewnia jednak, że nowe protokoły bezpieczeństwa zapewnią lepszą ochronę w przyszłości.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here