Naga MarketsAż 6,5 mld zł wyniosła pomoc udzielona największym spółkom notowanym na GPW!Zgodnie z informacjami z basy danych udostępnianej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), aż 16 z 20 spółek wchodzących obecnie w skład indeksu Wig20 od 2004 roku otrzymało pomoc publiczną w różnych formach, której suma przekroczyła 6 mld zł. Najwięcej, bo aż ponad 4 mld zł otrzymały PKN Orlen i Lotos, natomiast samo wsparcie pochodziło z programu wsparcia dla produkcji biopaliw w latach 2007-2011.

  • Blisko 6,5 mld zł w ujęciu nominalnym otrzymały największe spółki z Wig20
  • Środki były przekazywane w różnych formach pomocy publicznej od 2004 roku
  • Najwięcej, bo aż nieco ponad 4 mld zł, otrzymały spółki PKN Orlen i Lotos, najwięcej na przełomie lat 2007/2011.

Wsparcie dla największych spółek jak na razie nie obejmuje pomocy związanej z pandemią koronawirusa

Opisane poniżej wsparcia finansowe nie zawierają jeszcze żadnego wsparcia z ostatnich miesięcy w ramach pomocy “covidowej”. Wyjątkiem są gwarancje kredytowe BGK.

Te artykuły również Cię zainteresują
Łączna nominalna kwota pomocy publicznej udzielona dla 16 spośród 20 spółek wchodzących z Wigu20, których kapitalizacja przekracza 270 mld zł, wyniosła na ten moment od 2004 roku 6,445 mld zł.

Natomiast gdy uwzględnimy jedynie łączną wartość pomocy brutto, kwota udzielonej tym spółkom pomocy maleje do 6,2 mld zł. Pod tym pojęciem kryje się realna wartość pomocy z uwzględnieniem tego, że część pomocy stanowi choćby bankowe gwarancje lub odroczenie płatności podatku. W tego typu sytuacji, za wartość brutto UOKiK uznaje kwotę wynikającą z obliczenia wartości korzystania z kapitału uzyskanego w ten sposób przez spółkę w oparciu o różnicę między hipotetycznym kosztem pozyskania go na rynku, a faktycznie poniesionym.

Zobacz również: Boombit na wsparciu. Kurs nie zareagował na niezłe wyniki finansowe

PKN Orlen liderem, spółka otrzymała już 2,9 mld zł w ramach pomocy

W zestawieniu spółek najbardziej wspieranych środkami pomocowymi przewodzi PKN Orlen, który według raportu udostępnianego przez UOKiK, otrzymał w sumie blisko 2,9 mld zł.

Zdecydowana większość pomocy, którą wykazano w przypadku Orlenu, pochodzi z okresu pomiędzy 2007 a 2011 rokiem. Wynikała ona z przepisów zwalniających z akcyzy paliwa, do których dodano biokomponenty, co przełożyło się na drugi w zestawieniu Lotos, w przypadku którego sytuacja wygląda niemal analogicznie.

Firma otrzymała z tego tytułu blisko 1,2 mld zł.

Zobacz również: Premiera Realpolitiks II od Jujubee już 5 listopada! Rozmowa z prezesem Michałem Stępieniem

Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują odpowiednio Orange Polska (0,887 mld zł) i PGNiG (0,764 mld zł). W przypadku tej drugiej, zdecydowanie większa część tej kwoty to dwie dotacje, które zostały przekazane spółce przez Instytut Nafty i Gazu na podziemne magazyny gazu w Strachocinie, Wierzchowicach oraz Husowie i Kosakowie.

Pomoc udzielona spółkom od 2004 roku, wartości nominalne. Źródło: UOKiK

Ostatnie lata, według danych UOKiK, to prawdziwy wysyp wsparcia przekazywanego spółkom przez NCBiR.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here