Naga Marketsflaga Polski na tle niebaFirma doradcza PwC opublikowała swoje najnowsze zestawienie “Women in Work Index” 2019. Raport ten jest analizą sytuacji kobiet na rynku pracy w 33 krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Sam indeks powstaje w oparciu o dane OECD, Eurostatu oraz BLS i jest średnią ważoną wskaźników takich jak: różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, stopa bezrobocia wśród kobiet, bezpieczeństwo zatrudnienia, forma zatrudnienia (pełny lub niepełny etat). 


Polska wśród liderów dostępności i przyjazności rynku pracy dla kobiet

Dzięki malejącej różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz niskiej stopie bezrobocia Polska awansowała o jedno miejsce w skali roku oraz o 11 pozycji od 2000 r. plasując się ostatecznie w tegorocznym zestawieniu na ósmej pozycji.

– Polska jest drugim po Luksemburgu krajem, który od 2000 r. dokonał największego skoku w zakresie dostępności i przyjazności rynku pracy dla kobiet, awansując w tym czasie aż o 11 pozycji. Nasze obecne 8. miejsce to efekt m.in. sukcesywnego zmniejszania luki płacowej, która obecnie wynosi 5%, coraz niższej stopy bezrobocia wśród pań oraz dużej liczby zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. Z drugiej strony dość słabo w porównaniu z innymi krajami wygląda poziom aktywności zawodowej kobiet w Polsce, będący na poziomie zaledwie 63%, co oznacza że w ciągu ostatnich 17 lat zwiększył się jedynie o 3% – powiedziała Anna Szczeblewska, partner w PwC, lider zespołu People & Change.

Od 2000 r. największy awans w zestawieniu zaliczyły Luksemburg (o 17 pozycji), Polska (o 11 pozycji) i Belgia (o 10 pozycji). Z kolei największe spadki zanotowały Stany Zjednoczonych (o 14 pozycji), Austria (o 13 pozycji) i Portugalia (o 11 pozycji).

Raport PwC wskazuje także, że w 2017 r. różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn (gender pay gap) w Polsce wynosiła 5%, czyli w porównaniu z poprzednią edycją zmalała o 2%. To po Luksemburgu (4%) najlepszy wynik w całym OECD, dla którego średnia wyniosła 15%. Najgorzej z równością płac radzą sobie natomiast Korea Płd. (gdzie gender pay gap to aż 35%), Estonia (27%) i Japonia (25%).

“Korzystnie wygląda również w Polsce stopa bezrobocia wśród kobiet. W 2017 r. wyniosła 5%. Tu jednak lista krajów z lepszym wynikiem jest dłuższa, a czołówkę zajmują Islandia, Japonia i Niemcy (wszystkie po 3%). Z kolei pod względem zatrudnienia pań w pełnym wymiarze godzin plasujemy się w czołówce z wynikiem 91%” – podano.

Okazuje się jednak, że pomimo rewelacyjnych wyników dostępności i przyjazności rynku pracy dla kobiet, gender pay gap oraz stopy bezrobocia wśród kobiet, istnieją też segmenty, które plasują nas w końcówce zestawienia. Mowa tu o obszarze aktywności zawodowej kobiet. Wynik na poziomie 63% jest znacząco poniżej średniej dla OECD, która wynosi 69%. najlepiej w tym zakresie wypadają takie kraje jak Islandia (86%), Szwecja (81%) i Szwajcaria (79%).

“Nie tylko rządy, ale także pracodawcy mają możliwość kształtowania odpowiedzialnego i równościowego rynku pracy. Organizacje w Polsce przywiązują coraz większą wagę do aspektów związanych z diversity & inclusion, traktując je jako część strategii biznesowej, dzięki czemu idą za tym konkretne działania, takie jak chociażby Certyfikat Równych Płac. O ile jednak w kwestii zmniejszenia gender pay gap zrobiliśmy w ostatnich latach bardzo dużo, ciągle niezadowalająco wygląda odsetek kobiet zajmujących kierownicze stanowiska wyższego szczebla w firmach” – podsumowała Agnieszka Batkiewicz, menedżer w zespole People & Change w PwC.

Islandia i Szwecja niezmiennie na podium

Liderami zestawienia “Women in Work Index” 2019 pozostają niezmiennie Islandia i Szwecja. Trzecie miejsce należy natomiast do Nowej Zelandii.

Autorzy raportu podkreślają, że “gdyby wszystkim krajom OECD udało się podnieść poziom zatrudnienia kobiet do tego notowanego w Szwecji (81%), PKB całej grupy mógłby wzrosnąć w długiej perspektywie nawet o 6 bln dolarów”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułIndeks S&P 500 zatrzymuje się na kluczowym oporze – Analiza dla początkujących
Następny artykuł21-letnia celebrytka została najmłodszą miliarderką na świecie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here