Naga MarketsBelgijska komisja nadzoru rynków finansowych (FSMA) poinformowała dzisiaj o zawarciu porozumienia z dwoma brokerami detalicznymi FX/CFD, AvaTrade oraz iCFD. W ramach ugody podmioty zapłacą łącznie 375 tysięcy euro zadośćuczynienia, dodatkowo informacja o naruszeniach, których się dopuściły została opublikowana na oficjalnej stronie regulatora.


Oferowanie klientom inwestowania w debiuty bez spełnienia wymogów regulacyjnych

AvaTrade podobnie jak iCFD oferują dostęp do handlu na kontraktach różnicy kursowej (CFD) klientom detalicznym w ramach swobody świadczenia usług na terenie Unii Europejskiej. W przypadku pierwszej oferty publicznej (IPO) spółek giełdowych i powiązanych z nią pochodnych instrumentów inwestycyjnych, na terenie Belgii wymagane jest przedstawienie klientowi prospektu emisyjnego.

Prospekt powinien zawierać pełne informacje o typie inwestycji, emitencie, a także opisywać ryzyko związane z transakcją. Co więcej wszystkie dokumenty oraz materiały marketingowe dotyczące oferty publicznej powinny najpierw trafić do FSMA, która dokonuje finalnej akceptacji przed rozpoczęciem rozpowszechniania tychże materiałów.

Wspomniani we wstępie brokerzy – zgodnie z ustaleniami lokalnego regulatora – oferowali dostęp do inwestowania w debiuty spółek bez wymaganych prospektów. Ponadto oba domy maklerskie nie przekazały FSMA żadnych materiałów promocyjnych do niezbędnego zatwierdzenia.

W efekcie AvaTrade płaci 175 tysięcy, a iCFD 200 tysięcy euro ugody – zgodnie z porozumieniem brokerzy zgodzili się również na upublicznienie tejże informacji. Brokerzy dodatkowo muszą skontaktować się z klientami będącymi rezydentami belgijskimi i zaoferować im możliwość rozwiązania umów bez żadnych dodatkowych kosztów oraz z gwarancją zwrotu aktualnego salda rachunku.

Witryny internetowe obu brokerów muszą od teraz zawierać również informacje, że poszczególne instrumenty inwestycyjne nie są skierowane do konsumentów z Belgii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here