Naga MarketsAutoPartner S.A. (AP) – dystrybutor części zamiennych do samochodów – Nim przejdę do komentowania tego, co dzieje się ze spółką AP, chciałbym aby każdy czytelnik zastanowił się nad tym, co tak naprawdę decyduje o tym, że notowania akcji rosną lub spadają?  Zapewne pojawi się wiele odpowiedzi i każda z nich będzie zawierać w sobie wiele prawdy. Niektórzy będą wskazywać na dynamikę sprzedaży i zysku netto spółek notowanych na giełdzie, inni na ogólny rozwój gospodarczy i poziom inwestycji, jeszcze inni na wielkość i kierunek zmian stóp procentowych, znajdą się również i tacy, którzy będą utrzymywać, że na zmiany cen akcji mają wpływ wyniki wyborów parlamentarnych. Lecz najważniejszym ze wszystkich czynnikiem, który ma wpływ na zmiany cen akcji jest siła kupujących i sprzedających. Jeśli siła tych pierwszych jest większa, to akcje będą rosły, jeśli większa będzie siła tych drugich, to akcje będą spadały. Nie jestem oczywiście na tyle naiwny, żeby wierzyć, iż siła jednych lub drugich bierze się znikąd. Chcę jedynie zwrócić każdemu uwagę na to, że jest to najsilniejsza determinanta wpływająca na zmiany cen akcji. Taki sposób podejścia do rynku pozwala nam ustawić nasze myślenie o rynku w odpowiedniej perspektywie.

Bez wątpienia bardzo silnym motorem mającym szczególne znaczenie dla zmian cen akcji są wyniki finansowe spółek. Ale jeszcze ważniejsza od wyników finansowych jest reakcja inwestorów na publikację tychże wyników, bowiem dopiero ona pokazuje nam w pełni, kto jest silniejszy w tych zmaganiach: popyt czy podaż?

Nawiązałem do tego zagadnienia nie bez przyczyny, bowiem z podobną sytuacją mamy właśnie do czynienia w przypadku akcji AutoPartner. Spółka ta pokazuje przyzwoite wyniki finansowe, zwłaszcza 1Q i 2Q 2018 były bardzo dobre w jej wykonaniu, zbiera dobre recenzje od analityków, zarząd w swoich komunikatach wyraża optymizm co do kolejnych kwartałów,  a jej notowania jakby na złość wszystkiemu znajdują się w trendzie spadkowym od połowy 2017 roku i na razie trudno dostrzec jakieś oznaki zmiany tej tendencji. To jest właśnie ta sytuacja, o której wspomniałem wyżej: w tej walce wygrywa na razie podaż, jej siła jest większa, więc notowania spadają. Jeszcze jedna uwaga na marginesie: nie doradzam zastanawiania się nad tym dlaczego tak się dzieje? Lub szukać odpowiedzi na pytanie: dlaczego inwestorzy nie mają zamiaru inwestować w tę spółkę większych kapitałów i w ten sposób podnieść jej notowania, skoro jest ona taka dobra i ma takie świetne perspektywy? Odpowiedź brzmi: bo i tak nie znajdziecie żadnego sensownego wytłumaczenia choćbyście szukali nie wiem jak długo. Należy ten fakt po prostu przyjąć do wiadomości. Siła sprzedających jest w tym przypadku większa od siły kupujących. Ale należy bacznie obserwować, poprzez śledzenie ceny i wolumenu, czy ta sytuacja nie ulega zmianie. Bowiem jak wiadomo nic nie trwa wiecznie, szczególnie na rynku kapitałowym.

Na wykresie nr 1 przedstawiłem wyniki finansowe wraz z notowaniami wskazując dokładnie tydzień, w którym publikacja miała miejsce. Zatem każdy może sobie prześledzić jak inwestorzy reagowali na kwartalne wyniki spółki.

AutoPartner

Wykres nr 2 pokazuje, w jaki sposób czytać oraz interpretować to, co dzieje się z ceną akcji i wolumenem.

AutoPartner

Orbex

Na wykresie nr 3 naniosłem, oprócz komentarzy, 30-to okresową średnią wykładniczą – EMA 30, którą posługuję się stale w swoich analizach wykresów tygodniowych, bowiem pomaga mi ona w ustaleniu kierunku trendu. Wyznaję zasadę inwestowania w akcje zgodnie z rosnącym trendem. Nauczyłem się cierpliwie czekać aż pojawi się taka sytuacja, która pozwoli mi na inwestowanie z o wiele mniejszą dawką ryzyka straty niż np. podczas próby łapania dołków w trendzie spadkowym, które zazwyczaj przynoszą opłakane rezultaty. Pamiętajmy, że inwestowanie na rynku akcji to nie jest łapanie pcheł, pośpiech w tym przypadku może przyczynić się do popełnienia wielu błędów. 

AutoPartner

Wykres nr 4 przedstawia zachowanie się instytucji finansowych oraz głównego akcjonariusza, czyli rodzinę Góreckich.

AutoPartner

A wykres nr 5 to taki mały dodatek, dla tych, którzy poszukują nowych sposobów analizy spółek.

AutoPartner

W kolejnych moich odsłonach będę się starał sukcesywnie przekazywać wszystko, czego nauczyłem się o inwestowaniu w akcje w ciągu moich 27 lat (od 1991 roku) praktyki na rynku kapitałowym.

Jarosław Kostrzewa, Doradca Inwestycyjny i Makler Papierów Wartościowychtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here