Naga MarketsAustralijska Komisja ds. Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) ostrzegła opinię publiczną, że projekt krypto OneCoin „może być zaangażowany w oszustwo”. 

Australijski regulator finansowy wydał oficjalne ostrzeżenie przeciwko OneCoin, podmiotowi działającemu na stronie internetowej onecoin.eu, wzywając opinię publiczną, by nie operowała z tą firmą, ponieważ nie jest ona licencjonowana w Australii.

OneCoin nie posiada dwóch kluczowych licencji

Podobnie jak w przypadku ostrzeżenia dotyczącego innej firmy opublikowanego 21 maja, ASIC stwierdził, że OneCoin nie uzyskał dwóch głównych licencji potrzebnych do oferowania usług inwestycyjnych w kraju. W szczególności regulator zauważył, że firma nie posiada ani aktualnej licencji Australian Financial Services, ani licencji Australian Credit z ASIC.

W zawiadomieniu ASIC określił również, że oszukańczy podmiot zarejestrowany jest w Sofii w Bułgarii.

OneCoin z bułgarskimi korzeniami

OneCoin został założony przez Ruja Ignatovę w Bułgarii w 2014 r. Służby Stanów Zjednoczonych określiły już OneCoina mianem “fałszywej kryptowaluty”. Podobnie kilka krajów, w tym Nowa Zelandia, wydało ostrzeżenia dla członków społeczeństwa przed projektem. W Polsce przez domniemaną piramidą ostrzegało m.in. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. Interpelację w tej sprawie przygotowało także w 2016 r. biuro poselskie posła Mirosława Suchonia.

Konstantin Ignatov, brat Ruja, został aresztowany 6 marca 2019 r. na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles i oskarżony o oszustwo finansowe.

Projekt miał swoją siedzibę w Sofii, tak jak wskazuje ASIC i funkcjonował jako sieć marketingowa (MLM). Członkowie domniemanej piramidy otrzymywali prowizje za przyciąganie innych inwestorów. Ci z kolei musieli kupować specjalne pakiety „kryptowalut”. W ramach sieci działały aż trzy miliony uczestników na całym świecie.

Zobacz też: Wskaźniki potwierdzają rynek byka na Bitcoinie (BTC) 

Spotkania projektu przypominały istne pranie mózgów. Sam Konstantin, pytany kiedyś o to, kiedy można wypłacić środki z projektu, odparł:„Jeśli jesteś tutaj, by wypłacić pieniądze, opuść ten pokój teraz, ponieważ nie rozumiesz, czym jest ten projekt.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here