Naga MarketsasicCzerwiec powoli zbliża się ku końcowi. Fakt ten sprawia, że już tylko kilka dni pozostało do ostatecznego terminu, w którym australijscy brokerzy powinni przekazać znaczną ilość danych (m.in. dot. ich klientów) australijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC). Podejście poszczególnych firm w tej kwestii znacząco się od siebie jednak różni.


ASIC nadużywa swoich uprawnień?

W kwietniu br. ASIC poprosiła brokerów o przedstawienie regulatorowi opinii prawnych, które umożliwią spółkom świadczenie usług dla klientów zagranicznych. Mimo, że niektóre firmy uzyskały odpowiednie dokumenty, to wielu brokerów uważa, że ASIC znacznie nadużywa swoich uprawnień.

Firmy, które nie uzyskały odpowiednich opinii prawnych już od jakiegoś czasu informują swoich klientów o zamknięciu ich rachunków. Jest też grupa brokerów, którzy informują swoich klientów, że ich rachunki zostaną przeniesione do spółek zależnych w St Vincent i Grenadynach oraz na Seszelach. Mowa tu m.in. o takich firmach jak AxiTrader, IC Markets czy OANDA.

Są to firmy, które dość znacząco zyskały na wprowadzeniu interwencji produktowej ESMA, w wyniku której dość znacząco ograniczono maksymalną dźwignię finansową oferowaną przez europejskich brokerów. Australijscy brokerzy nie podlegali bowiem tym regulacjom, w związku z czym ich oferta stała się niezwykle atrakcyjna (szczególnie w kwestii dostępnej dźwigni finansowej).

Zobacz także: ESMA nie poprawiła wyników traderów, inwestorzy uciekają do brokerów spoza UE

ASIC może pójść śladem ESMA

Już w ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że australijski parlament zmienił uprawnienia tamtejszego regulatora rynków finansowych. Ponadto, nowelizacja ustawy zwana Zobowiązaniami Projektowymi i Dystrybucyjnymi oraz Uprawnieniami do Interwencji Produktowej będzie wymagała spełnienia wymagań produktowych przez brokerów, które w nadchodzących kwartałach zostaną określone przez ASIC.

Na razie nie wiadomo jeszcze jaką interwencję produktową podejmie ASIC. Niektórzy dyrektorzy generalni spółek brokerskich rozmawiający z Finance Magnates uważają, że Australia może zmierzać w kierunku jaki przyjęła Unia Europejska i dążyć do ograniczenia dźwigni.

To wszystko sprawia, że w/w brokerzy nie są w stanie zagwarantować swoim klientom utrzymania dźwigni finansowej na dotychczasowym poziomie. Podczas gdy niektórzy brokerzy regulowani przez ASIC stawiali opór wobec żądań regulatora, inni wybierają bezpieczniejsze podejście i informują klientów zagranicznych o trwającej migracji ich rachunków.

Klienci nie muszą podejmować żadnych działań w celu przeniesienia swoich rachunków do zagranicznych spółek zależnych brokerów. Jeśli jednak nie chcą aby ich rachunki zostłay przeniesione, muszą zrezygnować wypełnić specjalny formularz online.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDolar rozpoczyna tydzień od spadków. A co z kursem funta i euro?
Następny artykułO wykresach ani słowa: USD/JPY, AUD/CAD, GBP/NZD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here