Naga MarketsCraig Wright podający się za twórcę BTC
Craig Wright podający się za twórcę BTC

Media co jakiś czas obiega plotka o poznaniu prawdziwej tożsamości legendarnego twórcy Bitcoina (BTC), kryjącego się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Tym razem padło jednak na australijskiego przedsiębiorcę Craiga Wrighta, który już od dłuższego czasu był „podejrzewany” o tchnięcie życia w pierwszą i najpopularniejszą kryptowalutę. Wright miał przyznać się do tego w jednym z najnowszych wywiadów.


Koniec wielu lat spekulacji?

Jak podaje BBC, wyznanie C. Wrighta kończy lata spekulacji na temat prawdziwej tożsamości twórcy systemu stojącego za BTC. Zainteresowany dostarczył techniczne dowody mające potwierdzać fakt, że kryptowaluta rzeczywiście jest jego dziełem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas spotkania z dziennikarzami, Wright cyfrowo podpisał wiadomości korzystając z kluczy kryptograficznych stworzonych w pierwszych dniach rozwoju BTC. Klucze są przypisane do bloków Bitcoinów stworzonych czy też „wykopanych” przez samego Satoshi Nakamoto.

Dorian Satoshi Nakamoto został błędnie zidentyfikowany jako twórca Bitcoina w 2014 roku.
Dorian Satoshi Nakamoto został błędnie zidentyfikowany jako twórca Bitcoina w 2014 roku.

„Są to bloki wykorzystane do przesłania 10 BTC Halowi Finneyowi w styczniu 2009, co było jednocześnie pierwszą transakcją w ramach Bitcoina” – stwierdził Wright.

Wspomniany Hal Finney był jednym z kryptografów, którzy pomogli przenieść pomysł w rzeczywisty system i protokół wymiany cybernetycznej waluty. Jak dodaje sam zainteresowany, był istotną częścią całego projektu, jednak korzystał z pomocy wielu innych osób.

Tuż po udostępnieniu informacji przez Wrighta, Gavin Andresen będący jednym z głównodowodzących Bitcoin Foundation opublikował wpis na blogu (dostępny tutaj), w którym czytamy: „Wierzę, że Craig Steven Wright jest osobą odpowiedzialną za stworzenie Bitcoina”.

Dlaczego Wright się ujawnił?

Niespodziewane ujawnienie twórcy Bitcoina miało na celu zakończenie medialnej spekulacji odnośnie prawdziwej tożsamości Satoshiego Nakamoto. Wiele znanych periodyków – takich jak The New Yorker i Newsweek – prowadziło własne dochodzenia mające na celu znalezienie pomysłodawcy projektu.

W przeszłości o potencjalnej tożsamości twórcy BTC portal Comparic.pl pisał kilkukrotnie:

W grudniu 2015 roku magazyny Wired oraz Gizmodo podawały, że Wright jest jednym z kandydatów mogących stać za BTC. Doniesienia bazowały na wykradzionych dokumentach pokazujących zaangażowanie w projekt. Wkrótce po tym władze australijskie przeszukały dom zainteresowanego.

W międzyczasie powstało wiele nieprawdziwych historii, które miały szkalować dobre imię Wrighta oraz innych osób związanych z Bitcoinem. Nie chciał, aby w jakikolwiek sposób ucierpiały na tym, postanowił więc się ujawnić.

Jako ciekawostkę warto podać fakt, że według dotychczasowych ustaleń Statoshi Nakamoto znajduje się w posiadaniu jednego miliona Bitcoinów, które gdyby wymienić je w tym momencie na gotówkę zapewniłyby zysk w wysokości powyżej $450 milionów. Wright nie potwierdza jednak tych informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here