Naga MarketscreditsuisseBrak silniejszych fiskalnych bodźców, które w jakikolwiek sposób wspierałyby rekordowo niskie stopy procentowe sprawił, że Bank Rezerw Australii (RBA) podczas ostatniego posiedzenia brzmiał zdecydowanie bardziej gołębio niż mogli się tego spodziewać inwestorzy. Nadmierna zależność od luzowania polityki monetarnej jest jednym z głównym czynników, który powoduje, że Credit Suisse rekomenduje sprzedaż dolara australijskiego.

Warto jednocześnie zauważyć, że RBA w końcu coraz głośniej mówi o tym, ze same działania polityki pieniężnej (bazujące na luzowaniu) nie są w stanie załatać dziury powstałej w związku z załamaniem sektora inwestycji górniczych i silnym spadkami branży handlowej. Przed wyborami zaplanowanymi na 2016 rok temat stymulantów fiskalnych i wzmożonych inwestycji infrastrukturalnych może być jednym z głównym punktów debaty – obecny rząd skupia się natomiast głównie na balansowaniu budżetu.

Pozycja fiskalna Australii jest jedną z najsilniejszych w skali globalnej – skala zadłużenia do poziomu PKB wynosi 34%. Przy stopach procentowych na rekordowo niskich poziomach pojawia się niepowtarzalna możliwość spłaty sporej części długu.

Polityka fiskalna i monetarna Australii działają w przeciwnych kierunkach.
Polityka fiskalna i monetarna Australii działają w przeciwnych kierunkach.

O ile działania polityki fiskalnej nie powinny mieć zdaniem Credit Suisse większego wpływu na niedźwiedzie prognozy AUD/USD w związku z planowanymi przez RBA dalszymi cięciami stóp procentowych, to w ujęciu długoterminowym mogą blokować silniejsze spadki. Właśnie dlatego CS nie zdecydował się na obniżenie dwunastomiesięcznych prognoz poniżej 0.70.

Wydatki fiskalne pozwolą RBA przybrać mniej gołębią retorykę, co wpłynie na dodatkowe wsparcie AUD (pomimo negatywnej pozycji inwestycji międzynarodowych oraz wysokiego procentu papierów dłużnych znajdujących się w rękach inwestorów spoza Australii).

Więcej rekomendacji oraz informacji na temat pozycji dużych graczy można znaleźć na stronie eFXplus.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here