Naga MarketsProblem tak zwanych „telefonicznych naganiaczy”, którzy korzystając z agresywnych strategii telemarketingowych oferują inwestycje w instrumenty pochodne, dotyczy nie tylko Polski. Najnowszy raport australijskiej komisji nadzoru finansowego, ASIC, pokazuje, że w kraju kangurów inwestorzy z powodu tego procederu stracili ponad $11 milionów.


Prawie tysiąc udokumentowanych przypadków nadużyć telefonicznych w 2016 roku

ASIC twierdzi, że 879 osób informowało o poniesionych stratach w związku z przedstawianymi telefonicznie ofertami doradców inwestycyjnych i firm tradingowych – łączna ilość sprzeniewierzonych środków wyniosła $11,5 miliona.

Te artykuły również Cię zainteresują
Większość ofert dotyczyła handlu w oparciu o opcje binarne lub inwestowanie w debiuty spółek giełdowych. Łączna ilość wszystkich raportowanych oszustw finansowych na ternie Australii wyniosła ponad 155 tysięcy, co jest wzrostem o 47% w stosunku do 2015 roku. W efekcie konsumenci mieli stracić łącznie $84 miliony. Oszustwa typowo inwestycyjne pochłonęły natomiast niespełna $24 miliony – jak więc widać działalność „telefonicznych naganiaczy” jest w tej grupie odpowiedzialna praktycznie za połowę inwestorskich strat.

Docelową grupą, która najczęściej wierzy w zapewnienia telemarketerów są osoby powyżej 65 roku życia – 26% mężczyzn oraz kobiet w tym przedziale wiekowym straciło zainwestowane środki.

Polska walczy z problemem?

Jak informowaliśmy w połowie kwietnia, Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła podjąć w końcu walkę z działaniem “telefonicznych naciągaczy”. W oficjalnym oświadczeniu KNF czytamy: „Wprowadzenie nowych przepisów, które UKNF zgłosił w procesie legislacyjnym, ma na celu zaprzestanie prowadzenia działalności przez podmioty nienadzorowane, które poprzez bezpośrednie kontakty nakłaniały inwestorów do korzystania z usług maklerskich. Podmioty te często nie posiadały dostatecznej wiedzy i kompetencji w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, a przekazywane inwestorom informacje, które miały ich zachęcić do inwestowania, były nierzetelne lub wprowadzające w błąd.”

O ile podmioty, których dotyczy nowelizacja uzyskają status nadzorowanego agenta firmy inwestycyjnej w KNF będą mogły nadal świadczyć swoje usługi – co ciągnie za sobą potrzebę uruchomienia oficjalnego oddziału w Polsce i pozwoli na ich dokładniejszą kontrolę. W innym wypadku aktywność musi zostać zaprzestana.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here