Naga MarketsKurs dolara australijskiegoFelicity Emmett, starszy ekonomista ANZ sugeruje, że spadek zatrudnienia w Australii o 19 tys. w październiku był pierwszym spadkiem od września 2016 r., a nawet przy spadku wskaźnika uczestnictwa o 0,1 punktu procentowego do 66,0%, spowodowało to powrót stopy bezrobocia do poziomu 5,3%. Z kolei według Seana Callowa, analityka w Westpac, dolar australijski (AUD) jest wyraźnie najsłabszy w G10 w ciągu ostatniego tygodnia, szczególnie po dzisiejszych danych o zatrudnieniu.


Australia: Zatrudnienie spada po raz pierwszy od ponad trzech lat – ANZ

Słabość wynika zasadniczo z faktu, że zatrudnienie w pełnym wymiarze spadło o 10,3 tys., a zatrudnienie w niepełnym wymiarze o 8,7 tys. Po raz kolejny spadek wskaźnika uczestnictwa był całkowicie spowodowany przez mężczyzn, przy czym wskaźnik uczestnictwa kobiet utrzymał się na rekordowo wysokim poziomie 61,2%. Mimo to bezrobocie mężczyzn ponownie wzrosło do 5,5%, przy jednoczesnym spadku zatrudnienia o 18 tys. Stopa bezrobocia wśród kobiet również wzrosła do 5,2%, a zatrudnienie spadło o zaledwie 1,4 tys. – napisano w raporcie.

Wraz ze wzrostem bezrobocia stopa niepełnego zatrudnienia odwróciła się w ubiegłym miesiącu i wzrosła o 0,2 pp z powrotem do poziomu 8,5%. Utrzymujący się zastój na rynku pracy znalazł odzwierciedlenie w Indeksie cen płac w III kw., który pokazał znaczące spowolnienie wzrostu płac – dodano.

Kurs dolara AUD pod presją – Westpac

Według Seana Callowa, analityka w Westpac istnieje większe ryzyko dalszej deprecjacji dolara australijskiego (AUD), jednocześnie podnosi szansę na obniżkę stóp w lutym 2020 r. przez RBA z około 50% do 70% .

Biorąc pod uwagę, że RBA w zeszłym tygodniu prognozuje, że stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie około 5,2% do końca 2020 r., niedawne wahania oficjalnych danych z 5,2% do 5,3% raczej nie zmienią znacząco wskaźnika. Jednak Westpac nadal przewiduje obniżkę stóp w lutym, więc nie możemy narzekać, że ceny rynkowe zbliżają się do naszej opinii – wskazano w raporcie.

Ekspert zauważa, iż chińska gospodarka w czwartym kwartale wykazała dalszą słabość produkcji przemysłowej, zaledwie 4,7% w skali roku. Przed tym rokiem wzrost własności intelektualnej nie był niższy niż 5% od 2002 r.

To powinno sprawić, że kurs AUDUSD będzie zmierzał na południe, podobnie w przypadku kursu pary AUDNZD – podsumowano.

Purple TradingPartnerem Aktualności w Comparic jest Purple Trading - notyfikowany przez KNF broker STP. Zobacz co oferują!
73.2% detalicznych kont CFD traci pieniądze.
Kurs AUDNZD w czwartek na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs AUDNZD w czwartek na interwale dziennym, tradingviewcom


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here