Naga MarketsAustralia: skala oszustw kryptowalutowych wrosła o 20 proc. w skali rokuAustralijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji twierdzi, że od marca do maja liczba oszustw inwestycyjnych wszelkiego rodzaju wzrosła o 20 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. Tym samym organ nadzorczy ostrzega przed scamami z rynku kryptowalut.

  • W Australii wzrosła liczba scamów. 
  • Władze ostrzegają przed oszustwami z rynku kryptowalut.

Australia atakowana przez scamy

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) zauważyła gwałtowny wzrost liczby scamów inwestycyjnych. Zjawisko miało miejsce podczas pandemii koronawirusa. Wśród tych było sporo projektów z rynku kryptowalut.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według informacji ASIC z 24 czerwca między marcem a majem 2020 r. liczba wszelkiego rodzaju oszustw inwestycyjnych wzrosła według doniesień o 20 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r.

Wydaje się, że przestępcy próbują wykorzystać niepewność gospodarczą, z którą zmaga się wielu obywateli podczas kryzysu. Dyrektor wykonawczy ASIC ds. oceny i wywiadu, Warren Day, ostrzegł, że oszuści „stosują odwieczne taktyki w nowy i wyrafinowany sposób”.

ASIC jest szczególnie zaniepokojone ryzykiem utraty środków przez konsumentów i inwestorów przy zakupie fałszywych aktywów kryptowalutowych – dodał.

Trudni do złapania przestępcy

Władze zauważają, że tego typu przestępcy – na rynku kryptowalut – są potem ciężcy do namierzenia, bowiem obracają cyfrowymi walutami.

Zwracają uwagę na pewne schematy, których oszuści używają, by nakłaniać inwestorów do zakupu ich tokenów. Najczęściej prezentują swoje oferty inwestycyjne jako „bezpieczniejsze niż [w rzeczywistości] są”, a także promują się za pomocą fałszywych rekomendacji zdobytych ponoć od celebrytów lub agencji publicznych, w tym samego ASIC.

ASIC nie jest pierwszą międzynarodową agencją rządową, która wyraziła zaniepokojenie z powodu widocznego wzrostu liczby oszustw związanych z kryptowalutami podczas kryzysu COVID-19. Od początku pandemii amerykańskie FBI, brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego i krajowe rady regionalne oraz amerykańska Komisja Handlowa Kontraktów Futures ostrzegały przed próbami wykorzystania przez oszustów obecnego nastroju strachu i niepewności.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here