Naga MarketsKurs dolara (AUD/USD) spada po decyzji RBA. Australia zwiększa deficytBank Rezerwy Australii (RBA) utrzymał w nocy z poniedziałku na wtorek politykę monetarną na niezmienionym poziomie, otwierając rządowi pole do ujawnienia planu fiskalnego mającego na celu ożywienie gospodarki po recesji wywołanej przez skutki pandemii. Dolar australijski zareagował chwilowym umocnieniem, jednak kilka godzin później para AUD/USD oscyluje znacznie niżej przy poziomie 0,7150.

  • Bank centralny pozostawia otwarte drzwi dla dodatkowych bodźców polityki pieniężnej
  • Nowy plan rządu ma m.in. przynieść poprawę infrastruktury i przyspieszyć obniżki podatków
  • Deficyt budżetowy wzrośnie do 220 miliardów dolarów australijskich (600 miliardów złotych) w tym roku podatkowym

RBA: rozwiązanie problemu wysokiego bezrobocia jest narodowym priorytetem

Gubernator RBA Philip Lowe, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymał zarówno główną stopę procentową, jak i trzyletnią stopę rentowności obligacji na niezmienionym poziomie 0,25%. Rynek pracy pozostaje kluczowy dla banku, który ma opublikować nowe prognozy w przyszłym miesiącu.

Rada uważa, że ​​kwestia wysokiej stopy bezrobocia jest ważnym narodowym priorytetem. Ustawienia polityki pozostaną w wysokim stopniu akomodacyjne tak długo, jak będzie to konieczne, a bank nadal rozważa, w jaki sposób dodatkowe poluzowanie polityki pieniężnej mogłoby wesprzeć zatrudnienie w miarę dalszego otwierania się gospodarki – zaznaczył Lowe w oświadczeniu.

RBA współpracuje z decydentami polityki fiskalnej, obniżając koszty pożyczek, aby ułatwić realizację głównych programów wydatków. Oczekuje się, że nowy plan rządowy przyniesie poprawę infrastruktury, przyspieszy obniżki podatków i wdroży inne środki mające na celu rozpoczęcie ożywienia.

RBA podkreślił, że sytuacja na rynku pracy poprawiła się, a stopa bezrobocia może być niższa niż wcześniej oczekiwano. Mimo to bezrobocie i niepełne zatrudnienie prawdopodobnie utrzymają się na wysokim poziomie przez dłuższy okres.

Ekonomiści spodziewają się, że deficyt budżetowy wzrośnie do 220 miliardów dolarów australijskich (600 miliardów złotych), czyli 11,6% produktu krajowego brutto w tym roku podatkowym, a bezrobocie ma wzrosnąć do 8% do połowy 2021 r.

Bilanse sektora publicznego w Australii są w dobrej kondycji, co pozwala na dalsze wsparcie, a budżet rządu australijskiego zostanie ogłoszony dziś wieczorem. Wsparcie zarówno fiskalne, jak i pieniężne będzie przez jakiś czas wymagane, biorąc pod uwagę perspektywy gospodarki i perspektywę wysokiego bezrobocia – oświadczył RBA.

Oświadczenie RBA brzmiało gołębio i pozostawiło otwarte drzwi dla dodatkowego bodźca, uważa Marcel Thieliant, starszy ekonomista w Capital Economics.

Prognozujemy, że na listopadowym posiedzeniu bank obniży docelową stopę pieniężną, docelową 3-letnią rentowność i stopę procentową kredytu terminowego do 0,1%. Oczekujemy również, że bank ogłosi dodatkowe zakupy obligacji rządowych w celu obniżenia długoterminowych stóp procentowych – napisał ekonomista.

Plus500

Dolar australijski (AUD) ponownie w dół po posiedzeniu banku centralnego

Notowania pary walutowej AUD/USD w trakcie posiedzenia RBA wzrosły do poziomu 0,72 nieznacznie go naruszając. Po utworzeniu formacji podwójnego szczytu w tym miejscu kurs silnie zanurkował i obecnie oscyluje w okolicach 0,7150. Cena ma otwartą drogę do październikowego minimum 0,7130, a przebicie tego poziomu umożliwiłoby dalszą deprecjację dolara australijskiego z celem na psychologiczny poziom wsparcia 0,70.

Kurs AUDUSD na interwale jednogodzinowym, tradingview
Kurs AUDUSD na interwale jednogodzinowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here