Naga MarketsGubernator RBA - Glenn Stevens
Gubernator RBA – Glenn Stevens

Bank Rezerwa Australii (RBA) dzisiejszego ranka (o godzinie 05:30 naszego czasu) dzielił się z rynkiem informacjami odnośnie decyzji podjętych w trakcie październikowego posiedzenia polityki pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami rynku stopa procentowa została utrzymana na niezmiennym poziomie 2%. Pomimo tego dolar australijski notował zdecydowane wzrosty.


RBA czeka na rozwój sytuacji

W oświadczeniu polityki pieniężnej znalazło się potwierdzenie dotychczasowej retoryki oraz instrukcji wyprzedzających banku centralnego, który chce śledzić najnowsze informacje ekonomiczne oraz finansowe, aby określić czy wzrost gospodarczy oraz ruchy inflacyjne zmierzają w kierunku poziomów docelowych.

RBA, który obciął stopy procentowe o 50 punktów bazowych w tym roku, aby walczyć ze spowalniającym PKB (wynikającym między innymi ze spadków zapotrzebowania na materiały surowcowe) powtórzył retorykę sierpniową – w efekcie ponownie usłyszeliśmy, że gospodarka rozwija się stopniowo, a stanowisko polityki pieniężnej musi być dostosowawcze. Tylko w takim sposób możliwe będzie wspieranie rynku kredytowego oraz wydatków konsumenckich.

Oficjele centralnego banku Australii stwierdzili również, że krajowa gospodarka będzie znajdowała się w środowisku niewykorzystanych mocy przerobowych – inflacja w kolejnych latach powinna być jednak w zgodzie z widełkami RBA, notowania walutowe natomiast nadal się osuwać.

Pełne oświadczenie polityki pieniężnej RBA

Treść pełnego oświadczenia znaleźć można na oficjalnej stronie banku centralnego (LINK). Poniżej kilka najważniejszych punktów:

  • AUD dostosowuje się do niższych cen towarów
  • Polityka pieniężna musi być dostosowawcza
  • Inflacja pozostanie w zgodzie z dotychczasowymi celami w przeciągu dwóch następnych lat
  • RBA doszło do wniosku, że pozostawienie stóp na niezmiennym poziomie będzie najlepszym rozwiązaniem
  • RBA czeka na napływ nowych danych makroekonomicznych i dopiero na ich podstawie oceni jakie stanowisko polityki pieniężnej przybrać

Sytuacja techniczna na AUD

Rewizja prognoz gospodarczych banku na zostać opublikowana podczas następnego posiedzenia (listopad) – powinno więc okazać się ciekawsze od dzisiejszego. Pomimo, że RBA tak naprawdę niczym nie zaskoczył to AUD piął się w górę praktycznie w stosunku do wszystkich głównych walut:

AUDUSDH123

Notowania AUD/USD po dzisiejszej decyzji RBA wystrzeliły ponad lokalną strefę oporu 0.7090-0.7100 i cena wyraźnie zamknęła się nad nią. W chwili obecnej dalsze wzrosty zablokował opór z wykresu H4 (0.7130) i rozpoczyna się retest naszego lokalnego poziomu (obecnie wsparcia) od góry. Może to być doskonała okazja do złapania sygnałów zakupowych. Należy jednak pamiętać, że AUD/USD w szerszej perspektywie znajduje się w trendzie bocznym i będzie to zagranie niezgodne z główną tendencją.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here