Naga MarketsOpera House w Sydney, AustraliaBank Rezerw Australii (RBA) pozostawił we wtorek swoje kluczowe stopy procentowe na poziomie bliskim zera na piątym spotkaniu z rzędu. Zobowiązał się do zachowania bardzo luźnej polityki przez dłuższy okres, nawet gdy gospodarka w szybkim tempie odradza się po spowolnieniu wywołanym przez lockdown. Dolar australijski zyskał w pierwszych minutach, jednak chwilę później kurs AUD/USD spadł w okolice 0,7710.

  • Bank centralny Australii powtórzył swoje zobowiązanie do utrzymania stopy gotówkowej na rekordowo niskim poziomie 0,1%
  • Decydenci przedstawili optymistyczny obraz dla gospodarki i podwyższyli prognozę wzrostu do 4,75% w 2021 r.
  • Oczekuje się spadku stopy bezrobocia do około 5% na koniec tego roku i 4,5% w grudniu 2022 r.
  • Ożywienie gospodarcze i wyższe ceny towarów popchną AUD/USD do 0,85

RBA chce luźnej polityki na dłużej. Obawy o zahamowanie ożywienia gospodarczego

Bank centralny Australii powtórzył swoje zobowiązanie do utrzymania stopy gotówkowej na rekordowo niskim poziomie 0,1% tak długo, jak będzie to konieczne tj. do czasu zmniejszenia bezrobocia i podniesienia inflacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zgodnie z oczekiwaniami, decyzja RBA zapadła, gdy decydenci przedstawili optymistyczny obraz dla gospodarki o wartości 2 bilionów dolarów australijskich (1,55 bln USD) i podwyższyli prognozę wzrostu do 4,75% w 2021 r. z lutowej prognozy 3,5%.

Widoczny jest również spadek stopy bezrobocia do około 5% na koniec tego roku i 4,5% w grudniu 2022 r. Zaledwie w lutym prognoza RBA zakładała bezrobocie na poziomie 5,5% do końca 2022 roku.

Ożywienie gospodarcze w Australii było silniejsze niż oczekiwano i przewiduje się, że będzie kontynuowane. Oczekujemy wzrostu inwestycji przedsiębiorstw, a wydatki gospodarstw domowych będą wspierane przez wzmocnienie bilansów w ciągu ostatniego roku – powiedział gubernator RBA Philip Lowe w krótkim oświadczeniu po posiedzeniu.

Mimo to RBA zasygnalizował, że nie jest gotowy do podniesienia stóp najwcześniej do 2024 r. Jest to zgodne z tendencjami największych banków centralnych, które chcą rozgrzać swoje gospodarki, aby podnieść inflację, która była nieuchwytna od lat.

RBA nadal obawia się zacieśnienia polityki pieniężnej zbyt wcześnie ze względu na obawy o zahamowanie ożywienia gospodarczego – napisał Anthony Doyle, specjalista ds. aktywów w Fidelity.

W zeszłym roku, RBA trzykrotnie obniżył stopy procentowe, ogłosił program kontroli krzywej dochodowości (YCC), aby utrzymać rentowność trzyletnich obligacji skarbowych na poziomie 10 punktów bazowych i uruchomił masowe luzowanie ilościowe, program ukierunkowany na obligacje długoterminowe.

Obecny program luzowania ilościowego o wartości 100 miliardów dolarów australijskich (77,40 miliarda dolarów) kończy się we wrześniu, a zarząd rozważy przyszłe zakupy obligacji na lipcowym posiedzeniu.

Plus500

Kurs dolara (AUD/USD) spada po posiedzeniu RBA

Notowania pary walutowej AUD/USD wzrosły powyżej 0,7750 w pierwszych minutach po oświadczeniu RBA na temat stóp procentowych. Jednak chwilę później sprzedający znieśli całkowicie ten ruch i kontynuowali ruch na południe. Aktualnie kurs oscyluje nieco powyżej lokalnego wsparcia 0,77. W przypadku jego przebicia może dojść do testu poziomu 0,75. Z drugiej strony dopiero trwały wzrost powyżej kwietniowego maksimum 0,78 otworzyłby drogę do oporu 0,80.

Kurs AUDUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs AUDUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: eurusd | kurs dolara prognozy na najbliższe dni | kurs zlotego | nasdq |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here