Naga MarketsKurs dolara australijskiego wzrasta po najwyższym odczycie inflacji od 2014 r.Inflacja zasadnicza w Australii ku zaskoczeniu inwestorów przyspieszyła w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku. To pozwoliło na powrót wskaźnika do 2–3% celu banku centralnego odzwierciedlając wpływ niedawnych pożarów i zamknięcia gospodarki z powodu koronawirusa na ceny żywności. Dolar australijski kontynuuje impuls wzrostowy przebijając w środę poziom 0,65 USD.

  • Żywność stanowiła podstawę wzrostu inflacji, zrównoważyła spadek cen paliwa
  • CPI ponownie w wartości docelowej RBA
  • Inflacja CPI rośnie o 0,3% (kw./kw.) i 2,2 (r./r.)

Australia: Wzrost inflacji może być tymczasowy

Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł o 2,2% w porównaniu z rokiem poprzednim w najszybszym tempie od trzeciego kwartału 2014 r. Natomiast średni obcięty wskaźnik CPI, będący kluczową miarą inflacji bazowej, zyskał rocznie 1,8%, przekraczając prognozy wzrostu (1,6%).

Te artykuły również Cię zainteresują
Skutki suszy i pożarów wpłynęły na ceny szeregu produktów spożywczych. Wystąpiły pewne skutki cenowe COVID-19 w kwartale zakończonym marcem z powodu większej liczby zakupów niektórych produktów pod koniec kwartału, gdy weszły w życie ograniczenia w przemieszczeniu się – powiedział Bruce Hockman, główny ekonomista w ABS.

www.abs.gov.au

Dane obejmują okres, w którym pożary uszkodziły niektóre linie produkcyjne i zakłóciły połączenia transportowe na początku pierwszego kwartału, a gospodarstwa domowe zgromadziły w tym czasie spore zapasy w obawie przed przedłużoną pandemią koronawirusa. To oznacza, że ​​supermarkety nie musiały obniżać cen. Jednak od tego czasu zamknięcie sektora usług i gwałtowny spadek cen ropy sugerują, że wzrost inflacji będzie najprawdopodobniej tymczasowy.

Inne szczegóły raportu:

  • Ceny owoców i warzyw wzrosły o 6%, a mięsa i owoców morza o 2% w I kwartale. Susza wpłynęła na podaż zwiększając koszty transportu;
  • Ceny paliw samochodowych spadły o 6% w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku w związku z ostatnimi spadkami światowej ropy naftowej;
  • W porównaniu do poprzedniego kwartału średni obcięty wskaźnik CPI wzrósł o 0,5%, a CPI o 0,3%, przekraczając szacunkowe wartości odpowiednio 0,3% i 0,2%

Deflacja jeszcze w tym roku?

Ceny ropy naftowej spadły prawie o 70% od początku roku, kiedy wybuch koronawirusa zniszczył popyt na paliwo, a Rosja i Arabia Saudyjska podjęły krótką próbę wojny surowcowej. Od tego czasu najwięksi producenci na świecie zobowiązali się do ograniczenia dziennej produkcji.

Bank Rezerw Australii, który dąży do wzrostu inflacji o 2–3%, skoncentrował się na zwalczaniu skutków pandemii, która najprawdopodobniej przyczyni się do największego w kraju spadku gospodarczego od lat 30. XX wieku. Bank centralny na marcowym spotkaniu obniżył stopę gotówkową do efektywnej dolnej granicy 0,25%, zaczął kupować obligacje i ustanowił linię kredytową, aby pomóc firmom w obniżeniu kosztów finansowania.

Szef RBA Philip Lowe powiedział w zeszłym tygodniu, że spadek cen ropy i różne czynniki związane z koronawirusem mogą spowodować, że inflacja zasadnicza w okresie 12 miesięcy zmieni się w czerwcu na ujemną, co byłoby pierwszym takim przypadkiem od początku lat 60. XX wieku.

Dolar australijski (AUD) zyskuje kolejną sesję z rzędu

Dolar australijski wzrósł po opublikowaniu danych i oscyluje rano w okolicach 65,20 centów amerykańskich. W pierwszym kwartale para walutowa AUDUSD spadła prawie o 13%, zanim silnie odbiła w tym miesiącu, gdy próby powstrzymania epidemii wykazały pierwsze sukcesy. Przebicie marcowego szczytu 0,6685 otworzyłoby drogę do tegorocznego maksimum 0,7030.

Kurs AUDUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs AUDUSD na interwale dziennym, tradingviewcom

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here