Naga Markets

plik dolarów australijskichKurs AUD/USD spadł w sierpniu i na początku września, by potem wybić do 0,69 dol. i w kolejnej sesji skasować cały zakres zwyżki. W czwartek rano notowania pary oscylują wokół 0,674 dol.

AUD/USD w kierunku 0,66 dol. do końca roku, prognozuje RBC Capital Markets

Na wrześniowym posiedzeniu zarządu Reserve Bank of Australia (RBA) podniósł stopy o 50 pb do 2,35%. Był to czwarty z rzędu ruch tego rozmiar. W rezultacie, stopy procentowe znalazły się w strefie 2-3%, którą bank wcześniej określił jako neutralną.– Dynamika stóp procentowych była nieznacznie negatywnym czynnikiem, ale widzimy możliwość wzrostu jego znaczenia w przyszłości, co doprowadzi do bardziej istotnych słabych wyników dolara australijskiego. – skomentowali analitycy RBC Capital Markets.

Wyższe stopy procentowe ograniczają wzrost poziomu cen, ale jednocześnie mogą negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy oraz zatrudnienie w gospodarce. W skrócie: wzrost stóp procentowych może potencjalnie pogorszyć koniunkturę, choć krótkoterminowym efektem jest przeważnie wzrost rentowności obligacji, co zwykle sprzyja walucie.

Australia: jastrzębi bank centralny może nie wystarczyć, by utrzymać AUD/USD
Wysokość stopy procentowej w Australii w ostatnich latach. Źródło: tradingeconomics.com

– W oświadczeniu przyznano, że “pełne skutki wyższych stóp procentowych muszą być jeszcze odczuwalne w płatnościach hipotecznych”, co sugeruje, że tempo podwyżek może być wolniejsze w przyszłości, a kolejne komentarze gubernatora Lowe’a dodatkowo to potęgują. – zwrócili uwagę analitycy RBC Capital Markets.

 

Australia: jastrzębi bank centralny może nie wystarczyć, by utrzymać AUD/USD
Kurs AUD/USD. Źródło: tradingview.com

– Jesteśmy świadomi, że istnieją opóźnienia w działaniu polityki pieniężnej i że stopy procentowe wzrosły bardzo szybko. – stwierdził Philip Lowe, prezes RBA. – Zdajemy sobie sprawę, że w miarę wzrostu poziomu stopy pieniężnej, argumenty za wolniejszym tempem wzrostu stóp procentowych stają się silniejsze.

Ekonomiści RBC Capital Markets zakładają dwie kolejne podwyżki stóp procentowych o 25 pb na kolejnych posiedzeniach, co oznaczałoby zwolnienie tempa podwyżek stóp procentowych.

XTB

– Jeśli stopa końcowa w tym cyklu zacieśniania zakończy się na poziomie niższym niż w USA, Nowej Zelandii czy Kanadzie, jak to ma miejsce w naszych prognozach, AUD powinien nadal pozostawać w tyle pomimo wsparcia w postaci rynku towarowego. – zaznaczyli eksperci z RBC.

Na siłę AUD istotny wpływ ma sytuacja gospodarcza w Chinach, które są głównym partnerem handlowym Australii.

Zobacz również: Kurs funta (GBP/USD) blisko 2-letnich minimów, może jeszcze spaść wg HSBC

– Chociaż nasz centralny scenariusz dotyczący Chin jest dość neutralny dla AUD, istnieje pewne ryzyko spadkowe związane z poleganiem przez władze na ograniczeniach jako głównej broni przeciwko COVID. – stwierdzili analitycy RBC Capital Markets.

– Jak pokazuje ostatni lockdown w Chengdu (zniesiony w czwartek 15 września), ryzyko ponownego wprowadzenia drakońskich ograniczeń działalności i zakłócenia łańcuchów dostaw jest wysokie. – dodali.

W dłuższym horyzoncie czasowym eksperci z RBC Capital Markets są ostrożni co do AUD i prognozują notowania AUD/USD na poziomie 0,66 dol. na koniec tego roku.

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostep do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara forum | ccc akcje kupno | notowanie dax | eurocash kurs | dolar nowozelandzki pln | pkp cargo kurs akcji |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here