Naga MarketsKurs dolara (AUD/USD) broni 0,70. Australijskie banki śpią na gotówceAustralijski system bankowy ma więcej pieniędzy niż jest w stanie wykorzystać, co stanowi coraz większe wyzwanie. Dodatkowo presja wzrośnie w przyszłym tygodniu, ponieważ oczekuje się, że Bank Rezerw Australii (RBA) obniży stopy procentowe prawie do zera i zwiększy ilość kupowanych obligacji. Dolar australijski konsoliduje w piątek na minimach nieco powyżej 0,70 USD.

  • We wtorek RBA ma obniżyć stopę gotówkową do zaledwie 0,1% i zwiększyć skup obligacji
  • Wskaźnik zadłużenia gospodarstw domowych do dochodu w Australii jest na rekordowo wysokim poziomie blisko 200%
  • Niskie stopy i program skupu obligacji banku centralnego pomogą utrzymać koszty obsługi długu na niskim poziomie dla rządu

RBA: dalsze środki pobudzające popyt na kredyty są w drodze

Australia próbuje wyjść z recesji wywołanej przez lock-down, gdy władze fiskalne i monetarne wpompowały miliardy dolarów, obniżyły stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu i wprowadziły program dopłat do wynagrodzeń.

Do tego wszystkiego dalsze środki pobudzające popyt na kredyty są w drodze, w tym zniesienie przepisów dotyczących „odpowiedzialnego kredytowania”, a we wtorek Bank Rezerw Australii ma obniżyć stopę gotówkową do zaledwie 0,1% i zwiększyć skup obligacji.

Jednak bankierzy twierdzą, że nie potrzebują wszystkich tych pieniędzy.

Cała ta płynność się rozpływa i nie mam z tego zbyt wiele produktywnego zastosowania, ponieważ ludzie tego nie chcą – napisał w czwartek dyrektor generalny ANZ z Australii i Nowej Zelandii, Shayne Elliott.

Wskaźnik zadłużenia gospodarstw domowych do dochodu w Australii jest na rekordowo wysokim poziomie blisko 200% w porównaniu z medianą poniżej 150% w 22 gospodarkach rozwiniętych, co jest jednym z powodów, dla których pożyczkobiorcy niechętnie pożyczają więcej.

Pieniądze są dziś zasadniczo darmowe. Zwiększenie swobody tak naprawdę niczego nie zmienia. W rzeczywistości staje się to trochę problemem – dodał Elliott.

Marże odsetkowe netto, kluczowy miernik rentowności banków, już spadły z ponad 3% na początku 2000 roku dla czterech głównych pożyczkodawców do nieco powyżej 2% obecnie, jak pokazują oficjalne dane. Bankowcy twierdzą, że kolejna obniżka stóp i dodatkowa gotówka z RBA raczej nie pobudzą popytu na kredyt.

Australia: 1 bln AUD długu w przyszłym roku

Jak zacząć oddłużanie i uwolnić się od długówJednak niskie stopy procentowe i program skupu obligacji banku centralnego pomogą utrzymać koszty obsługi długu na niskim poziomie dla rządu. W następnym roku podatkowym dług brutto kraju przekroczy 1 bilion dolarów australijskich (710 miliardów dolarów).

W szczytowym okresie pandemii wzrost akcji kredytowej w Australii zmniejszył się, ponieważ pracownicy i firmy gromadziły gotówkę, a banki zaczęły bardziej niechętnie podejmować ryzyko.

Ogólne perspektywy dla Australii są nadal ponure. Prognozuje się, że bankructwa wzrosną w kolejnych miesiącach, a bezrobocie prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie przez długi czas.

Plus500

Dolar australijski na minimach. AUD/USD walczy o utrzymanie 0,70

Notowania pary walutowej AUD/USD spadły w tym tygodniu o niemal 1,5% niwelując ostatnie odbicie. Tym samym kurs ponownie znalazł się w okolicach poziomu 0,70 przy wrześniowych minimach. Przebicie tego wsparcia może wywołać kolejną falę spadkową z celem na 0,67 oraz 0,64. Z drugiej strony dopiero wzrost powyżej październikowego szczytu 0,7240 przywróciłby siłę kupujących.

Kurs AUDUSD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs AUDUSD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here