Naga Markets

Analizując rynek walutowy zauważymy pewne nieformalne, acz często spotykane podziały. Jednym z najczęściej spotykanych jest podział ze względu na wolumen obrotów, zgodnie z którym wyróżnia się waluty główne tak zwane majorsy, drugorzedne czyli minorsy i egzotyczne. Na rynku można też wyróżnić waluty surowcowe.

Waluty surowcowe mają ogromne znaczenie w kontekście wymiany międzynarodowej. W ten sposób nazywa się waluty krajów, których gospodarki są uzależnione od surowców takich jak ropa, gaz czy żelazo. Zalicza się do nich przede wszystkim eksporterów surowców przemysłowych. Przykładową surowcową walutą jest dolar kanadyjski CAD i powszechnie znana jego zależność od cen ropy naftowej.Narodowe waluty Australii i Nowej Zelandii czyli australijskiego i nowozelandzkiego dolara również zaliczamy do walut surowcowych. Powodem jest oczywiście zależność tych krajów od eksportu surowców kopalnych w przypadku Australii, a rolnych ( mleko i przetwory) z Nowej Zelandii.

Gospodarka australijska jest w dużym stopniu uzależniona od eksportu surowców na ich główny rynek zbytu Chiny. Szczególnie zauważymy to na przykładzie cen rudy żelaza. Gdy na początku kwietnia br. ceny rudy zaczęły spadać – kurs AUDUSD również podążał na południe. Aktualnie obserwujemy w Chinach nowe ogniska covid-19 i wprowadzane restrykcje w postaci izolowania całych dzielnic w Szanghaju czy innych miastach- co wpływa na spowolnienie produkcji przemysłowej i zmniejszenie zapotrzebowania na importowane surowce. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na kurs AUD są spadki na giełdach, wyznacznikiem może być index SP500, który od maksimum tego roku stracił już ponad 20%. Jeśli sytuacja w Chinach nie ulegnie poprawie to dolar australijski może być nadal być pod presją sprzedających.

AUDNZD – para powraca do konsolidacji?- analiza techniczna

AUD vs NZD australian dollar vs new zealand
AUDNZD – na wykresie pojawiła się formacja inside bar.

Analizując wykres AUDNZD od strony czysto technicznej zauważymy na wykresie W1 – tygodniowym formację inside bar. Oscylator MACD ma tendencje do wejścia w fazę spadkową. Prawdopodobne jest wybicie dołem z tej formacji i ruch w kierunku linii trendu (czerwona).

aud vs nzd dollars
AUDNZD Daily – wybicie dołem z kanału wzrostowego może przyspieszyć spadki w kierunku strefy popytu 1.0880.

Na wykresie dziennym możemy wyznaczyć trend wzrostowy, który przybrał formę kanału wzrostowego. Ewentualne pokonanie wsparcia kanału skieruje notowania do strefy popytu 1.0880. Jeśli strefa popytu ulegnie presji sprzedających – kolejnym celem podaży może okazać się linia trendu wzrostowego zaznaczona kolorem czerwonym.

WEBINAR – Poniedziałek, 23 MAJA godz. 20:00

Jednymi z najczęściej używanych wskaźników przez inwestorów w analizie technicznej są średnie kroczące (ang. moving averages – MA). W zasadzie istnieje nieograniczona ilość kombinacji średnich o różnych okresach i różnej metodzie ich wyliczania. Mamy bowiem 4 podstawowe rodzaje: średnie zwykłe (SMA), wykładnicze (EMA), wygładzone (SMMA), ważone (WMA). Największy problem w budowaniu systemu inwestycyjnego opartego o średnie kroczące (Moving Average – MA), jest dobór odpowiedniego rodzaju i ilości okresów, z których są one wyliczane.

  • Portal Comparic.pl razem z Brokerem XM mają przyjemność zaprosić Państwa na specjalny webinar “Strategia EMA144”.
  • Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 23 maja o godzinie 20:00 i będzie prowadzone przez Dariusza Dargo.
  • Wszystkie zapisany osoby otrzymają dostęp do nagrania

Strategia oparta na jednej średniej

W czasie wykładu przedstawione zostaną zasady strategii opartej na średniej wykładniczej EMA144, która okazuje się dość dokładnie odwzorowywać sytuację na wykresie danego instrumentu i potrafi generować skuteczne sygnały transakcyjne. Uczestnicy wykładu dowiedzą się między innymi:

NED
  • co to jest średnia krocząca
  • dlaczego akurat EMA144
  • średnia jako dynamiczne wsparcie/opór
  • przykłady setupów na różnych interwałach czasowych
  • wykres live i jak szukać setupów

BIORĘ UDZIAŁŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here