Naga MarketsSpojrzenie na kalendarz makroekonomiczny

Kończący się tydzień na rynkach finansowych charakteryzował się umiarkowaną zmiennością, obfitując w kilka ciekawych wydarzeń makroekonomicznych. Na początku tygodnia dowiedzieliśmy się o danych na temat inflacji z Chin, które doprowadziły do powstania dobrych nastrojów na rynkach azjatyckich.

Podczas wtorkowej sesji poznaliśmy nieco lepsze od oczekiwań dane na temat rozpoczętych budów domów w Kanadzie oraz ostateczne dane na temat inflacji CPI w Polsce (które były zgodne z oczekiwaniami).

Środa na rynku walutowym była najciekawszą w tym tygodniu. Kluczowymi wydarzeniami były dane z brytyjskiego rynku pracy, decyzja Banku Kanady ws. stóp procentowych oraz wystąpienie Janet Yellen w amerykańskim Kongresie. Dane z brytyjskiego rynku pracy wskazały na najniższą stopę bezrobocia od 1975 roku. Funt dosyć dynamicznie zareagował i popyt na brytyjską walutę utrzymywał się do końca tygodnia. Najważniejszym wydarzeniem jednak decyzja Banku Kanady ws. stóp procentowych. Stopa procentowa w Kanadzie wzrosła pierwszy raz od 7 lat, potwierdziło to wcześniejsze plotki i doprowadziło do wzmożonego popytu na kanadyjską walutę.

Czwartkowa sesja była dniem odreagowania i można było zaobserwować kontynuacje trendów i lepsze nastroje na rynkach. Oprócz przedstawienia półrocznego raportu nt. polityki monetarnej przez prezesa Fed przed Komisją Bankową Senatu USA, w kalendarzu nie było żadnych ważniejszych wydarzeń.  Podczas wystąpienia nie usłyszeliśmy żadnych nowych, przełomowych wiadomości.

Najważniejszymi wydarzeniami piątkowej sesji były dane z USA na temat inflacji oraz sprzedaży detalicznej. Pakiet danych był gorszy od oczekiwań i doprowadził do przeceny amerykańskiej waluty.’

Zanim przejdziemy do przeglądu najbardziej interesujących wykresów, chciałbym Państwa zaprosić na webinar – w najbliższy poniedziałek, 17 lipca, o godzinie 12:00:

PRZYGOTUJ SIĘ NA PRZYSZŁY TYDZIEŃ Z NOBLE MARKETS

Najbardziej interesujące wykresy tygodnia:

Waluty

Instrument Zmiana %
AUDCHF  2,63
USDMXN -2,21
USDNOK -1,59

Dane z piątku godz. 15:00

Wykres AUDCHF, interwał D1. Zródło: Noble Markets MT4

Przyczyną umocnienia australijskiego dolara były dobre dane Inflacyjne z Chin oraz odreagowanie na rynku metali. Z technicznej strony na wykresie AUDCHF można było zaobserwować wzmożoną aktywność strony popytowej, która doprowadziła do wybicia góra z formacji flagi oraz przełamania oporu przy okrągłym poziomie 0,7400. Aktualnie można zaobserwować nowe wyższe szczyty i zdecydowana przewagę kupujących. Opór znajduje się w okolicach psychologicznego poziomu 0,7550. Wsparcie to wcześniej wymieniony obszar przy poziomie 0,7400.

Indeksy

Instrument Zmiana %
BR.69  4,58
HK.45  3,90
DAX  2,04

Dane z piątku godz. 15:00

Wykres HK.45, interwał D1. Zródło: Noble Markets MT4

Dobre odczyty z Chińskiej gospodarki również doprowadziły do polepszenia nastrojów na giełdzie. Spadek poniżej wsparcie 25400 pkt był krótkotrwały. Cena przetestowała 38,2% zniesienia FIBO oraz dolne ograniczenie flagi spadkowej. Sytuacja ta doprowadziła do wzmożonej aktywności kupujących. Impuls przełamał górne ograniczenie formacji flagi i ustalił nowe szyty. Aktualnie notowania zbliżają się do testu psychologicznego oporu 26500 pkt. Prospadkowa formacja przy tym poziomie może doprowadzić do korekty w okolice psychologicznego wsparcia 26000 pkt.

Surowce

Instrument Zmiana %
OIL.WTI  5,11
CORN -4,39
COTTON -2,86

Dane z piątku godz. 15:00

Wykres OIL.WTI, interwał H1. Zródło: Noble Markets MT4

Na wykresie amerykańskiej ropy WTI od początku tygodnia można było zaobserwować narastającą presję popytową. Dodatkowym potwierdzeniem przewagi kupujących to wolumen rzeczywisty, który zwiększał się przy wzrostach oraz był mały podczas spadków. Potwierdzeniem słabości podaży był test od góry psychologicznego poziomu 45,00 USD. Na wykresie powstała silna dywergencja z wskaźnikiem wolumenu rzeczywistego. Konsekwencją tej sytuacji był impuls wzrostowy, który przełamał opór przy poziomie 46,00 USD. Obszar ten aktualnie pełni funkcję wsparcia. Następny ważny poziom oporu znajduje się przy poziomie 47,00 USD.

W nadchodzącym tygodniu najważniejsze publikacje makro to:

  • USD – dane z rynku nieruchomości.
  • EUR – dane na temat inflacji oraz decyzja ws. stóp procentowych.
  • GBP – dane na temat inflacji oraz wyniki sprzedaży detalicznej.
  • AUD – PKB (Chiny), dane z rynku pracy.
  • JPY  – decyzja ws. stóp procentowych.

Zapraszamy Państwa na cotygodniowy przegląd rynkowy w każdy poniedziałek o godz. 12:00. Podczas spotkania z inwestorami w formie webinarów zostanie omówiona aktualna sytuacja rynkowa oraz przedstawione  najciekawsze wykresy nadchodzącego tygodnia z różnych klas aktywów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here