Naga Markets

AUD/USD mocno wybił, ale jeszcze opadnie, prognozują instytucjeKurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego (AUD/USD) w tym tygodniu wystrzelił w górę porzucając konsolidacyjny przedział 0,69-0,70 dol. Jednak eksperci Nordea oraz Credit Agricole oczekują nawrotu notowań pary w kierunku południowym jeszcze w tym kwartale.

AUD wspierany trendami surowcowymi, ale obawy o recesję wychodzą na pierwszy plan

Na przełomie lipca i sierpnia, dolar australijski (AUD) otrzymał znaczące wsparcie niższych rentowności amerykańskich obligacji w związku z gołębią interpretacją przez rynek decyzji monetarnej FOMC.Teraz, wsparciem okazał się niższy lipcowy odczyt inflacji CPI w USA niż ten w czerwcu, który może sugerować, że peak inflacji już mógł mieć miejsce. A to z kolei oznacza spadające oczekiwania co do dalszych stromych podwyżek stóp procentowych przez Fed. Tymczasem, Reserve Bank of Australia już zasygnalizował, że może być gotowy do zwolnienia tempa podwyżek stóp.

Inwestorzy będą nieco bardziej niż zwykle wyczuleni na dane dotyczące australijskiego biznesu i nastrojów konsumenckich, gdyż mogą one być potencjalnymi czynnikami spowalniającymi podwyżki stóp przez RBA. – skomentowali analitycy Credit Agricole, prognozują dla AUD/USD zejście do 0,68 dol. na koniec III kw. 2022 roku.

– Sądzimy, że AUD będzie miał trudności z poruszaniem się wyżej w stosunku do USD. RBA jest zdominowany przez FOMC, a Chiny deklarują wsparcie dla swojej gospodarki, w tym luźniejszą politykę fiskalną i duże wydatki na infrastrukturę, jednak potrzeba będzie więcej czasu niż zwykle, aby dać gospodarce impuls, podczas gdy rząd realizuje swoją strategię “zero-Covid” i podtrzymuje pandemiczne restrykcje. – zwrócili uwagę.

Oczekiwany przez CA poziom kursu AUD/USD na koniec tego roku to 0,70 dol. W 2023 roku bank prognozuje zwyżkę w kierunku 0,72 dol. w I kw. i 0,74 w II kw.

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

XTB

Surowce energetyczne pomogą AUD, zwraca uwagę Nordea

Dolar australijski, podobnie jak korona norweska, powinien być wspierany przez wysokie ceny surowców. Choć m.in. cena ropy spadła, to wciąż utrzymuje się ona na ponad 25% wyższym poziomie niż na początku roku. Podobnie jest z gazem ziemnym.

– (…) AUD skorzystał na tym, że bank centralny silnie zareagował na wysoką inflację i jednocześnie rosnące ceny surowców. Jednak wraz z rozprzestrzeniającymi się obawami o recesję, dostało się cenom towarów. – stwierdzili eksperci z Nordea.

TradingView Chart
Kurs AUD/USD. Źródło: tradingview.com

– Wśród walut towarowych, co do których można zachować lekki optymizm, znajdują się AUD i NOK, ponieważ oba kraje są eksporterami gazu i korzystają z jego bardzo wysokich cen. – dodali.

Co prawda, analitycy Nordea prognozują spadek AUD/USD do 0,69 dol. na koniec roku, to w kolejnym przewidują jego zwyżkę do 0,75 dol. do grudnia 2023 roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: indeks dax | kruk akcje kupno | średni kurs dolara | playway notowania | giełda benefit | brokerzy stp |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here