Naga MarketsAtrem - co łączy go z OZE i Baltic PipeNotowany na GPW Atrem S.A. powinien skorzystać w nadchodzących okresach na dużych inwestycjach w gazownictwie oraz realizacji kontraktów z zakresu OZE. Dla spółki jest to możliwość realizowania wyższych przychodów przy niższej bazie kosztowej.

W pierwszej połowie sierpnia Atrem znalazł się na celowniku inwestorów. Wydawać się mogło, że to chwilowy wzrost zainteresowania, jednak obroty na akcjach spółki nadal pozostają znacznie wyższe niż chociażby jeszcze miesiąc temu.

„Zakładamy, że akcje Atremu są nabywane dlatego, że Atrem jako jedna z wielu pozycji w ogólnej ofercie ma fotowoltaikę czy OZE” – stwierdził Sławomir Winiecki, wiceprezes Grupy Kapitałowej Immobile posiadającej pakiet kontrolny w Atremie, podczas emitowanego przez spółkę podcastu dla inwestorów.

Atrem na zielono

W ostatnim czasie obserwujemy swoisty boom na odnawialne źródła energii. Przemysł zwraca się ku OZE, a zapotrzebowanie na zieloną energię, zgodnie z szacunkami, zwiększy się w najbliższych dwóch dekadach o ponad połowę. Proces ten napędzany jest przez wiele czynników, m.in. efektywność i niski koszt takiej energii, trendy proekologiczne czy wsparcie Unii Europejskiej (Europejski Zielony Ład). Nie dziwi więc fakt poszukiwania okazji inwestycyjnych wśród spółek działających w branży.

„Łączna wartość projektów z branży OZE pozostających w realizacji na dzień 30.06.2020 roku wynosiła 48,7 mln PLN netto, z czego do przerobienia pozostało 22,8 mln PLN netto. Ponadto Spółka aktywnie uczestniczy w kilku postępowaniach przetargowych na wykonanie Głównych Punktów Odbioru, przyłączy elektroenergetycznych turbin wiatrowych czy też budowy tras kablowych średniego napięcia na planowanych farmach wiatrowych” – poinformował zarząd Atrem S.A. w sprawozdaniu z działalności w I półroczu 2020 r.

Baltic Pipe szansą dla Atrem

W jednym z odcinków serii podcastów Grupy Immobile, zarząd powiadomił inwestorów o stanięciu Atremu w przetargu na tłocznie dla Baltic Pipe. Trzy przetargi, warte łącznie 1 mld zł, obejmują inwestycje w Goleniowie, Odolanowie i Gustorzynie. Obecnie trwa weryfikacja ofert.

Wiadomo już, że Atrem o realizację zadania walczyć będzie m.in. z tańszym zagranicznym oferentem. Biuro prasowe Gaz-Systemu przekazało jednak Pulsowi Biznesu, że oprócz kryterium cenowego, bierze pod uwagę ‘potencjał techniczny i zasoby oraz możliwość realizacji tych strategicznych inwestycji zgodnie z harmonogramem’. Polscy oferenci apelują o szczególne skupienie się na wymaganiach jakościowych. To szansa dla Atremu i kolejny moment, kiedy spółce bacznie przyglądać się będą inwestorzy. Na swoim koncie inżynierowie Atremu mają realizacje m.in. farm wiatrowych, układów fotowoltaicznych, układów kogeneracyjnych z wykorzystaniem biogazu, a także układów trójgeneracyjnych. Czy jej bogate portfolio wzbogaci realizacja Baltic Pipe dowiemy się najprawdopodobniej jeszcze we wrześniu.

Atrem pod dobrymi skrzydłami GK IMMOBILE

Spółka Atrem S.A. jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2008 roku. W minionym roku po udanej akwizycji znalazła się w szeregach spółek Grupy Kapitałowej IMMOBILE, która po przeprowadzeniu szeregu działań reorganizacyjnych oczekuje poprawy wyników.

„Atrem pracuje w chwili obecnej według modelu GKI, w sposób nieodbiegający od innych spółek Grupy. Teraz musimy wykazać się cierpliwością, ponieważ wiemy, że ten model historycznie przynosił nam zyski” – komentował jakiś czas temu zarząd Grupy Kapitałowej IMMOBILE, a słowa te zdążyły już potwierdzić niedawno opublikowane wyniki Atremu za I półrocze bieżącego roku.

Więcej na temat Atremu, jego kursu akcji oraz Baltic Pipe znaleźć można w podcastach Grupy Kapitałowej IMMOBILE: https://blog.immobile.com.pl/tag/podcast-grupa-kapitalowa-immobile/

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here