Naga MarketsATR jest to jeden z wielu wskaźników analizy technicznej. Wskaźnik mierzy średnią zmienność kursu w ujęciu bezwzględnym w badanym okresie czasu. Wskaźnik ten nie jest wykorzystywany przez traderów do określania momentu zajmowania pozycji, ale może być przydatny w tradingu. Pomaga w podjęciu decyzji o zajmowaniu pozycji jak również do ustawiania poziomu obrony Stop Loss. Dostępny jest dla każdego użytkownika platformy MT4 od razu i bez konieczności instalowania dodatków.

  • Celem ATR nie jest wskazanie kierunku, a określenie dynamiki rynku,
  • Wskaźnik jest pomocny w wyznaczeniu poziomu SL,
  • ATR pomaga odfiltrować fałszywe sygnały.

Zasada działania ATR

Budowa wskaźnika jest bardzo prosta i w swojej prostocie jest podobna do średniej wykładniczej EMA. Określa zmienność w danym okresie czasu liczoną jako największa z wartości:

  • różnicy pomiedzy poprzednim zamknięciem i obecnym dołkiem,
  • różnicy pomiędzy obecnym szczytem i obecnym zamknięciem,
  • poprzednim zamknięciem a obecnym szczytem.
Purple TradingPartnerem Aktualności w Comparic jest Purple Trading - notyfikowany przez KNF broker STP. Zobacz co oferują!
72,1% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Jak ustawić wskaźnik ATR?

W celu uruchomienia wskaźnika należy w MENU Nawigator z części Wskaźniki wybrać “ATR” (na poniższym screenie zaznaczone cyfrą 1). Następnie przeciągając ten wskaźnik (2) na wykres upuścić, po czym w zakładce “Ogólne” w oknie Custom Indicator (na screenie zaznaczone cyfrą 3) należy zaznaczyć “Umożliw import DLL”.

Wskaźnik ATR. MT4 Purple Trading.

Pod wykresem pojawia się dodatkowe okienko z widocznym wskaźnikiem. Możemy zmienić kolor tego wskaźnika jak również okres czasu, który jest uwzględniony. Domyślnie ma on ustawioną wartość 14.

Im mniej możliwych konfiguracji tym lepiej

Fakt, że ten wskaźnik ma tylko i wyłącznie jedną wartość do ustawiania czyli wspomniany okres czasu działa zdecydowanie na jego korzyść. Przykładowo MACD ma aż 3 ustawiane indywidualnie wartości co powoduje, że umiejętnego manipulowanie nimi mogą dopasować wskaźnik do historycznego wykresu. Jest to niestety częsta pułapka. Inwestor może dopasować wskazania MACD do historycznego wykresu licząc, że idealne wskazania będą pojawiać się w przyszłości.

Wskaźnik ATR. MT4 Purple Trading.

Jak wykorzystać wskaźnik ATR?

Istnieją trzy najbardziej popularne zastosowania wskaźnika:

  • wyznaczenie poziomu akceptowalnej straty,
  • wskazywania rejonów konsolidacji,
  • lokalizacja pojawiających się ekstremów na rynku.

Wskazane funkcjonalności ATR zostały opisane poniżej.

1. Ustawienie SL: wskaźnik ATR może być użyteczny m.in. przy ustawianiu poziomu SL.

Zazwyczaj SL ustawia się w oczywistych miejscach, które rozpoznaje się na wykresie czyli np. pod ostatnim dołkiem w trendzie wzrostowym. Takie miejsca widzą wszyscy uczestnicy rynku i duzi gracze mogą to wykorzystać obniżając cenę poniżej tego poziomu i tym samym wyrzucając wielu inwestorów z rynku. ATR rozwiąże ten problem ponieważ poziom SL ustawia można ustawić jako wielokrotność ATR. Przykładowo gdy pojawi się ruch o długości 3xATR to zazwyczaj nie jest to przypadkowy ruch ceny, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasza pozycja była błędem. Dodatkową zaletą jest fakt, że nasze zlecenie obronne będzie w innym miejscu niż innych uczestników rynku. Zatem celowe zagranie większego gracza, próbującego np. long squeeze nie będzie interesowało inwestora posługującego się wskaźnikiem ATR.

Rozmowy traderów - Nowy cykl bezpłatnych webinarów o tradingu od praktycznej strony m.in. Grzegorz Moskwa, Marcin 'Wiking' Wicz, Mariusz Drozdowski, Paweł Szwajcar, Łukasz Fijołek, Maksymilian Bączkowski. Dowiedz się więcej i dołącz do nas!

2. Wyjątkowo mały ATR wskazuje na konsolidację i należy oczekiwać wybicia.

Zaznaczone to zostało na poniższym wykresie fioletowymi prostokątami. Cena wykonała ruch wzrostowy sugerując wzrosty, a w tym czasie wskaźnik ATR był płaski i wskazywał na konsolidację. Dopiero gdy ATR mocno ”wystrzelił” w górę to cena dynamicznie skierowała się w dół rozpoczynając nowy impuls spadkowy. Nie da się używać tego wskaźnika do bezpośredniego zawierania transakcji, ponieważ nie wskazuje on kierunku dalszego ruchu, ale w połączeniu z inną metodą (np. ze stochastikiem) może pomóc w stworzeniu systemu inwestycyjnego.

ATR – konsolidacja. MT4 Purple Trading.

3. Nadmierne wychylenie ATR często wskazuje ekstrema zarówno w jednym jak i drugim kierunku.

Istotne jest wyjście wskaźnika ATR poniżej ostatnich dołków lub powyżej ostatnich szczytów co wskazałem na poniższym wykresie fioletowymi strzałkami. Wskazanie takie sugeruje, że rynek dotarł do punktu w którym powinien pojawić się zwrot. Same wskaźniki jednak nie wystarczą przy tradingu, ponieważ zdarzają się momenty na rynku, podczas których cena przez dłuższy czas pozostaje poniżej linii wyprzedania lub powyżej linii wykupienia. Wskaźnik może jedynie uzupełniać trading.

ATR – wykupienie. MT4 Purple Trading.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here