Naga Markets

Wczorajsze dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych okazały się neutralne

Departament Energii podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej wzrosły nieznacznie, o 533 tys. baryłek (podczas gdy oczekiwano zwyżki o 1,6 mln baryłek, a Amerykański Instytut Paliw oszacował wzrost o ponad 3 mln baryłek).

Wzrost ten oznacza jednak, że zapasy ropy naftowej w USA dotarły do najwyższych poziomów od czerwca 2021 roku. Zwyżkowały także zapasy benzyny, co sugeruje, że póki co popyt na ropę naftową w USA pozostaje przytłumiony.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Obecnie jednak oczy inwestorów zwracają się bardziej w stronę czynników związanych z podażą. Trwa bowiem wyczekiwanie na dwa istotne wydarzenia – decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej oraz wejście w życie zakazu importu produktów petrochemicznych z Rosji do Unii Europejskiej.

Wirtualne posiedzenie przedstawicieli OPEC+ odbędzie się 1 lutego. Póki co wiele wskazuje na to, że nie będzie ono przełomowe, a OPEC+ zdecyduje się na pozostawienie w mocy dotychczasowych limitów produkcji ropy naftowej, w wyczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji na rynku. Znacznie więcej emocji budzi embargo na import rosyjskich paliw do UE, ponieważ może ono doprowadzić do problemów z dostępnością paliw w niektórych miejscach.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Warto wspomnieć, że z kolei dzisiaj istotny wpływ na ceny ropy mogą mieć dane makro z USA. Na dziś zaplanowane są publikacje danych dotyczących m.in. dynamiki PKB, zamówień na dobra trwałego użytku, jak również dane z rynku pracy i nieruchomości.

Im lepsze są oczekiwania związane z kondycją gospodarki USA, tym lepiej dla cen ropy, bowiem Stany Zjednoczone to największy konsument tego surowca na świecie. Niemniej, jeśli dane okażą się wyjątkowo słabe, to presja na spadek cen ropy może być ograniczona ze względu na oczekiwania łagodniejszego podejścia Fed do polityki monetarnej.

Autor poleca również:

BossaŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułSłabe prognozy gospodarcze mogą odbić się na cenie ropy Brent
Następny artykułDogecoin dał dobrze zarobić? 62% DOGE hodlerów jest na plusie, podał IntoTheBlock
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.