Naga MarketsTo jak funkcjonujemy w społeczeństwie, ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia, a także dla tego, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Czy zawsze zachowujemy się w sposób właściwy i empatyczny, poświęcając naszą uwagę innym? Kluczowe znaczenie może mieć, jak się okazuje atencja. Jest to zresztą słowo niezwykle ciekawe, a głównie funkcjonuje w przestrzeni psychologicznej, choć także lingwistycznej. W polszczyźnie obecnie ma rozszerzone znaczenie i może być synonimem wyrażenia szacunku albo poszukiwania uwagi. W psychologii chodzi o kładzenie nacisku na poświęcenie uwagi jednostce i słuchanie kogoś z należytą uwagą, gdy pyta nas o jakieś ważne kwestie albo chce zaproponować mega joker lub inne rozrywki. Oczywiście tak jak inne czynniki psychologiczne zagadnienie może to być rozpatrywane, jako objaw pozytywny lub negatywny.

Czym jest atencja?

Atencja to zjawisko naturalne i oczywiście uważane za pozytywne. Okazuje się jednak, że może objawiać się w przypadkach skrajnych, gdzie przybiera formy patologiczne. Wtedy można mówić nawet o objawach świadczących o zaburzeniach osobowości. Generalnie słowo to pochodzi z języka łacińskiego od wyrazu (attendio). Gdy zajrzymy do słownika języka polskiego, to przeczytamy, że chodzi tu o okazywanie komuś szczególnego szacunku, względów albo respektu. Jeżeli jednak bierzemy pod uwagę sens łaciński, to słowo to odnosiło się do troski, zainteresowania i opieki. Większość z nas w naszym polskim społeczeństwie atencję rozumie właśnie wg tej drugiej interpretacji i na niej też koncentruje się psychologia.Gdy szukamy atencji

Dobrze zresztą znamy w naszym języku zwrot “szukać atencji”. Co to oznacza w praktyce? Chodzi o dążenie do tego, aby otoczenie skupiło uwagę na nas. Atencjusz jest, więc kimś, kto chce się ustawić w centrum zainteresowania. Takie zachowanie oczywiście jest uważane za negatywne i często postrzegane jest jako typowy egocentryzm.

Wpływ atencji na budowanie relacji

Do przymiotów naszej ludzkiej natury należy oczywiście pragnienie uwagi drugiej osoby. Z tego powodu atencja jest czymś absolutnie normalnym niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy oraz czy jesteś mężczyzną, czy też kobietą. Chcemy, więc intuicyjnie, aby inne osoby poświęcały nam czas i okazywały troskę. Uważamy, że powinny słuchać tego, co chcemy im przekazać. Tak, więc w efekcie atencja będzie powodować, że czujemy się docenieni, rozumiani i potrzebni. Jeżeli takie zaangażowanie nie występuje albo w czasie rozmowy występuje rozpraszanie i brak skupienia, to wtedy odnosimy wrażenie, że jesteśmy lekceważeni i ignorowani.

Intensywne poszukiwanie atencji

Czasami sytuacje takie mogą prowadzić do frustracji i poszukiwania atencji niezwykle intensywnie. W takich okolicznościach wiele osób posuwa się nawet do zachowań agresywnych i prowokacyjnych. Znamienne jest to, że w takich okolicznościach nawet wtedy, gdy uwaga od bliskich jest już pozyskana, to wtedy po prostu wydaje się niezbyt dostateczna. W takich okolicznościach często intensyfikuje się troskę innych i stawia się w centrum zainteresowania. Wtedy właśnie mogą występować zaburzenia osobowości. Niejednokrotnie mówi się wtedy o typie historionicznym. U takich osób dominować będzie przesadna emocjonalności teatralne zachowania, czy też nawet prowokacyjna seksualność.

Przyczyny nadmiernej potrzeby atencji

Psychologowie jako możliwe źródła takiej nadmiernej potrzeby atencji wskazują pewne nieprzepracowane sytuacje z okresu dzieciństwa i dojrzewania. Przyczyna może leżeć w bezgranicznej bezkrytyczności rodziców, ale też z drugiej strony mogło być całkowicie przeciwnie, gdy wymagania były nadmierne, a dziecko było nagrodzone tylko wtedy, gdy spełniało oczekiwania narzucane przez opiekunów. Wnioski naukowców są jednoznaczne i mówią o tym, że bardzo istotna jest odpowiednia atencja, która powinna być okazywana w pierwszych kilkunastu latach życia. W przeciwnym razie wystąpić może niewypracowanie odpowiednich mechanizmów radzenia sobie ze stresem. A to może powodować w życiu dorosłym poważne problemy.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

invest
Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here