Naga Markets

Atal przekaże zabytkowy schron muzeum, które tchnie w niego nowe życieATAL, ogólnopolski deweloper, przekaże zabytkowy schron z czasów II wojny światowej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Nowy właściciel odrestauruje schron i tchnie w niego nowe życie, dzięki czemu dzielnica wzbogaci się o atrakcyjny obiekt muzealny, który będzie służył lokalnej społeczności i turystom. Schron ukryty jest wśród drzew przy ul. Bosmańskiej na gdyńskim Oksywiu, nieopodal realizowanej przez dewelopera kameralnej inwestycji mieszkaniowej – ATAL Bosmańska.

Atal przekaże zabytkowy schron z czasów II wojny światowej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Schron typu T-750 figuruje w gminnej ewidencji zabytków i znajduje się pod ochroną konserwatorską. Obiekt ma powierzchnię 500 mkw. i trzy kondygnacje – jedną na poziomie gruntu oraz dwa podziemne piętra. Stoi wśród zieleni i drzew w pobliżu zbiegu ulic płk. Dąbka, Dickmana i Bosmańskiej. Właścicielem schronu jest ATAL, ogólnopolski deweloper, który realizuje tuż obok kameralne osiedle mieszkaniowe. Inwestor postanowił przekazać obiekt nowemu właścicielowi, który zadba, aby jego potencjał był w pełni wykorzystywany. ATAL prowadząc inwestycje deweloperskie pamięta o lokalnej specyfice. Nasze projekty charakteryzuje nowoczesny design, lecz jednocześnie dbamy, aby doskonale komponowały się z najbliższym otoczeniem. Misją ATAL jest angażowanie się nie tylko w realizację inwestycji deweloperskich, ale także kreowanie pozytywnego rozwoju ich okolicy i korzyści dla lokalnej społeczności. Choć zainteresowanie schronem było ogromne, a oferty napływały do nas z całego kraju, zdecydowaliśmy się przekazać zabytkowy schron lokalnej instytucji – Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, dzięki czemu ten wyjątkowy obiekt militarny stanie się atrakcją miasta oraz miejscem otwartym dla jego mieszkańców i turystów – mówi Zbigniew Juroszek, Prezes ATAL.  

Schron powstał podczas II wojny światowej, jego budowę ukończono w 1944 roku. Mógł pomieścić nawet 2 tys. osób. Po wojnie służył Marynarce Wojennej jako alternatywny punkt dowodzenia, później budynek został opuszczony.

Ten schron to swoiste memento – ślad po dramatycznej przeszłości naszego kraju. Chcemy zatem wykorzystywać ten obiekt do celów edukacyjnych związanych z historią II wojny światowej. Stanie się także obiektem na szlaku spacerów historycznych organizowanych przez Muzeum. Decydując się na przejęcie schronu myślimy o wykorzystaniu go na cele szeroko pojętej kultury, ale także zamierzamy przeznaczyć mu funkcje magazynowe.  Przewidujemy współpracę z organizacjami pozarządowymi o profilu proobronnym, a także artystycznym. Tego typu obiekty mogą bowiem stanowić miejsce interesujących plenerów czy instalacji artystycznych. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że schron obecnie to goła żelbetonowa skorupa. Żeby tchnąć w niego życie potrzebna jest szczegółowa diagnoza stanu samego obiektu jak i otoczenia. Czynimy starania o pozyskanie dokumentacji historycznej, która pozwoli odtworzyć dzieje tego typu budowli, jak i tego konkretnie obiektu, co pozwoli z kolei stworzyć interesującą ekspozycję poświęconą miejscu i czasom, w których schron zbudowano. Dlatego z nadziejami, ale i ostrożnością formułujemy plany – mówi Tadeusz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.  

Planowana renowacja schronu oraz powstające nieopodal kameralne osiedle ATAL Bosmańska odmienią oblicze okolicy. Inwestycja mieszkaniowa składać się będzie z sześciu budynków, w których zaprojektowano 96 mieszkań o funkcjonalnych układach oraz 7 lokali o przeznaczeniu handlowo-usługowym. W ofercie sprzedaży pozostały już tylko 24 mieszkania. Atutem lokalizacji – poza znajdującym się na terenie osiedla zabytkowym obiektem – jest także cicha i zielona okolica oraz rozwinięta infrastruktura miejska. Co istotne, z myślą o komforcie przyszłych mieszkańców przestrzeń osiedla została podzielona na strefę ogólnodostępną oraz prywatną. Od ulicy Bosmańskiej zaplanowano lokale handlowo-usługowe, natomiast wewnętrzny teren osiedla dostępny będzie wyłącznie dla mieszkańców. Planowany termin oddania do użytkowania inwestycji ATAL Bosmańska to I kwartał 2022 roku.

Na trójmiejskie portfolio ATAL składa się szereg inwestycji. Do sprzedaży niedawno trafiła Bursztynowa Zatoka, to wysoce komfortowy projekt powstający przy ul. Starowiejskiej na gdańskiej Letnicy. Deweloper oferuje tu również mieszkania w trzech etapach inwestycji Przystań Letnica, która powstaje przy ul. Letnickiej, w bliskim sąsiedztwie Zatoki Gdańskiej. Na styku świetnie skomunikowanej części Przymorza oraz Oliwy, u zbiegu ulic Arkońskiej i Śląskiej, powstaje projekt Śląska 12, gdzie dostępne w sprzedaży są apartamenty inwestycyjne. Mieszkania i lokale inwestycyjne kupić można także w Modern Tower – 16-piętrowym kompleksie oferującym szereg udogodnień m.in. taras widokowy na dachu, reprezentacyjne lobby z recepcją i klub fitness z siłownią.

Autor poleca również:

XTB
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cfd co to jest | dax akcje | kurs ropy wti | biomed notowania | bitcoin trend app | kurs dolara australijskiego do pln | selvita kurs |


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here