Naga MarketsAtaki hakerów dot. kopania kryptowalut zmalały w 2019. Bitcoin pod lupą KasperskyEksperci ds. bezpieczeństwa w Kaspersky odkryli, że liczba „unikatowych szkodliwych obiektów” wzrosła o 13,7 procent. To ostatnie częściowo dzięki wzrostowi o 187 procent tak zwanych plików skimmer – złośliwego oprogramowania zaprojektowanego do kradzieży informacji o kartach kredytowych. Jak ma się do kwestii dot. rynku kryptowalut?

Liczba infekcji Web-Miner spadła o 59 procent rok do roku, z 5 638 828 zainfekowanych maszyn do 2 259 038. Jednak złośliwe oprogramowanie, takie jak Trojan.Script.Miner.gen, Trojan.BAT.Miner.gen i Trojan.JS.Miner.m, wciąż znajduje się na liście 20 największych zagrożeń w sieci. Te aplikacje zmuszają komputer użytkownika do wydobywania kryptowalut, więc zasadniczo kradną prąd.

Kaspersky bada zagrożenia

„Zauważyliśmy, że liczba typowych ataków na użytkowników domowych nieznacznie maleje, ale rośnie liczba głośnych, publicznych przypadków infekcji oprogramowaniem kryptograficznym – przykładowo dwa dni temu w Nowym Orleanie doszło do ataku ransomware”, powiedział Denis Parinov, analityk bezpieczeństwa w Kaspersky.

Parinov uważa, że ​​hakerzy zaangażowani w nielegalne wydobycie kryptowalut przechodzą w przestrzeń bardziej lukratywnych okazji.

„[Ataki na kopalnie] straciły na popularności z powodu niższej rentowności i walki [rynku] kryptowalut z tajnym wydobyciem” – powiedział z kolei szef wywiadu Kaspersky Anti-malware, Wiaczesław Zakorzhevsky.

Rola Monero

W oczach hakerów spadło też znaczenie Monero „Jest to spowodowane twardym rozwidleniem Monero i znacznym spadkiem ceny XMR na rynku. Podejrzewamy, że jest to spowodowane reakcją rynku i społeczności na fakt, że w większości przypadków eksploracja sieci była używana bez zgody użytkownika” – dodaje w raporcie Kaspersky.

Firma stwierdziła, że ​​podczas gdy ataki dot. kopania kryptowalut spadły, nadal istnieje zainteresowanie atakami krypto-ransomware.

„Operatorzy kryptowalut i operatorzy oprogramowania kryptograficznego nadal są w grze, ale wydaje się, że skupili się na atakach ukierunkowanych” – powiedział Parinov.

Parinow ostrzega, że ​​ataki górnicze nadal istnieją, a użytkownicy powinni zachować czujność. Przypomniał użytkownikom, aby uważali na nietypową aktywność sieci lub spowolnienia komputera:

„Głównym objawem jest spowolnienie ogólnej wydajności komputera lub procesora – w czasie pracy komputera mogą pojawić się pewne zawieszenia lub błędy” – powiedział. „Ponadto kopanie kryptograficzne wymaga określonych interakcji sieciowych, ale dla zwykłego użytkownika komputera może to być trudne” – dodał.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here