Naga Markets

Kurs euro do złotego EURPLNAtak rakietowy na Polskę, w wyniku którego zginęły dwie osoby przyczynił się do chwilowego wzrostu niepewności oraz obaw o ewentualną eskalację napięć i włączenie naszego kraju wraz z NATO w bezpośredni konflikt zbrojny z Rosją. W praktyce przyczyniło się to do co prawda chwilowego, lecz skokowego wręcz wzrostu kursów euro i dolara amerykańskiego względem polskiego złotego.

Kurs euro wzrósł i spadł o 10 groszy 

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/PLN zauważymy, że kurs euro wzrósł na wieść o ataku rakietowym na Polskę o ponad 10 groszy. Zwyżka ta sprawiła, że w pewnym momencie środowej sesji za jedno euro znów zapłacić trzeba było 4,7850 zł.

Aprecjacja wspólnej waluty nie trwała jednak zbyt długo, gdyż po zaledwie 9 godzinach pojawiła się niezwykle silna reakcja podażowa, która w całości zanegowała wcześniejszy wzrost.

Kurs dolara wzrósł o 15 groszy

Bardzo podobną tendencję dostrzec można było w tym samym czasie na notowaniach dolara amerykańskiego, którego kurs wzrastał w pierwszej kolejności o przeszło 15 groszy do 4,6460 zł, bo po chwili spaść o przeszło 12 groszy.

Nieszczęśliwy wypadek 

W reakcji na wybuch, do którego doszło w Przewodowe w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrami zajmującymi się sferą bezpieczeństwa.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił po tym spotkaniu, że w miniony wtorek miał miejsce “zmasowany, o niespotykanej skali rosyjski atak na Ukrainę” w trakcie którego strona rosyjska wystrzeliła około 100 rakiet różnego typu, których celem było całe terytorium Ukrainy, także obszary przy granicy z Polską, obwodu lwowskiego i wołyńskiego.

W ocenie Prezydenta, rakieta, która spadła w Przewodowe należała do ukraińskiej obrony, której celem nie było bombardowanie Polski. Zaistniałą sytuację nazwał “nieszczęśliwym wypadkiem”.

– Na terytorium Polski spadła najprawdopodobniej rakieta produkcji rosyjskiej z lat 70-tych. Nie mamy dowodów, że została wystrzelona przez Rosję. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że była to rakieta ukraińskiej obrony — dodał Andrzej Duda wskazując, że najprawdopodobniej był to nieszczęśliwy wypadek.

XTB

Nic nie wskazuje na intencjonalny atak na Polskę – podkreślił.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCzy czeka nas koniec wzrostów na EUR/USD? SocGen i ING przedstawiają prognozy kursu euro
Następny artykułWIG20 najsilniejszym indeksem świata. Hossa musi jednak jeszcze zaczekać
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here