Naga Marketssaudi aramcoW poniedziałkowym wydaniu programu Surowcowe.info Bogusz Kasowski poinformował, iż w sobotę doszło do ataku na rafinerie Saudi Aramco w Arabii Saudyjskiej na instalacje w mieście Bukajk (Abqaiq) i Churajs (Khurais). Rafineria koncernu Aramco w Bukajk jest największą instalacją do przerobu ropy na świecie. Co więcej omówiono również najważniejsze wydarzenia rynkowe i przenalizowano sytuację na wykresach. Surowcowe.info to program emitowany na antenie telewizji Comparic24.tv, z którego poznasz najświeższy przegląd notowań na rynku surowców. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia dzisiejszego materiału.


Spadek produkcji o 7 mln baryłek ropy dziennie

Do ataku przyznała się jemeńska organizacja Huti, jednak zdaniem Arabii Saudyjskiej i wysokich urzędników USA (w tym Mike’a Pompeo) ataku dokonano z terytorium Iranu, być może przy użyciu rakiet, a nie dronów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Donald Trump poinformował na Twitterze, że USA są gotowe uruchomić strategiczne zapasy ropy (podobny sygnał wyszedł także z Arabii Saudyjskiej) oraz że zostanie przeprowadzony atak odwetowy – choć Trump nie sprecyzował kto jest winny ataku.

Zdaniem Saudyjczyków atak wstrzyma produkcję 5,7 mln baryłek dziennie czyli około 5% światowej podaży surowca. W ostatnim czasie Arabia Saudyjska produkowała niecałe 10 mln baryłek dziennie (9,8 mln w czerwcu 2019) co oznacza spadek ich produkcji o 58%. Zdaniem specjalistów wolne moce produkcyjne maj Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak oraz Angola – ale nie są one wystarczające by wypełnić lukę po spadku produkcji w Arabii Saudyjskiej. Z kolei przetwórstwo ropy naftowej w USA wciąż nie ma wystarczającej infrastruktury eksportowej by zwiększyć swój udział w rynku oznajmił Bogusz Kasowski.

A jeśli interesujesz się finansami i biznesem oraz chcesz być na bieżąco z najciekawszymi informacjami z Polski, Europy i Świata, już teraz SUBSKRYBUJ nasz kanał. Będziesz niezwłocznie informowany o nowościach, które pojawiają się w telewizji Comparic24.TV oraz na naszym kanale. Zasubskrybuj kanał Comparic24.TVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here