Naga Marketslogo etc na tablecieSą już dowody na to, że atak 51% na Ethereum Classic (ETC) powiódł się. W jego wyniku giełda Gate.io utraciła ok. 200 tys. USD.


O – wtedy jeszcze domniemanym – ataku pisaliśmy 8 stycznia tutaj. Teraz Gate.io opublikowało swoją analizę transakcji ETC zawieranych na swojej platformie podczas rzekomego ataku. Firma twierdzi, że wykryła siedem transakcji podwójnego wydatkowania w wyniku czego straciła 40 000 ETC (ok. 200 000 USD).

Gate.io informuje, że incydent miał miejsce 7 stycznia. Proceder wyglądał tak, że wykonywane transakcje były potwierdzane na blockchainie, a następnie unieważniane po cofaniu sieci.

Gate.io twierdzi, że zrekompensuje straty swoich użytkowników. Giełda doradza także innym platformom kryptowalutowym, aby blokowały transakcje ze zidentyfikowanych, podejrzanych adresów. Firma oświadcza również, że podniosła liczbę potwierdzeń transakcji ETC do 500.

Reakcja na atak

Inne giełdy, takie jak np. amerykańskie Coinbase i japońskie bitFlyer i Coincheck, tymczasowo wstrzymały wypłaty i wpłaty tokenów ETC już 5 stycznia.

Zespół deweloperów ETC początkowo twierdził, że przyczyną “ostatnich wydarzeń”, tj. zwiększonego, podejrzanego hashrate’u są testy nowych urządzeń “1400 / Mh” producenta Linzhi. Programiści uważali jednak, że nie zaobserwowano efektu podwójnego wydatkowania. Okazało się, że jest jednak inaczej.

Wystąpienie podwójnego wydatkowania oznacza, że pojedynczy górnik lub pool ma więcej zasobów niż reszta sieci. Dominujący miner może wtedy zdefiniować na nowo historię transakcji w sieci, a także użyć tych samych środków dwa razy w różnych transakcjach.

Temat wywołał dyskusję w środowisku kryptowalut. Charlie Lee podzielił się swoją obserwacją, stwierdzając, że:

“Z definicji zdecentralizowana kryptowaluta musi być podatna na atak 51% (…). Jeśli kryptowaluta nie może zostać zaatakowane [atakiem] 51%, jest (…). scentralizowana.”

Wypowiedź Lee na Twitterze była odpowiedzią na tweet użytkownika CryptoTesla stwierdzający, że “jeśli nie można zaatakować atakiem 51%, [kryptowaluta] nie jest zdecentralizowana”. 

Chociaż istnieje teoretyczne ryzyko ataków większościowych, praktycznie przejęcie kontroli nad siecią jest obecnie powszechnie uważane za zbyt kosztowne. Jak jednak widać, w przypadku Ethereum Classic atak się powiódł, co z pewnością nie przysporzy się popularności tego forka Ethereum.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here