Naga MarketsAstraZeneca z miliardem dolarów od rządu USA na walkę z Covid-19Rząd Stanów Zjednoczonych zdecydował się na przekazanie miliarda dolarów firmie AstraZeneca – brytyjsko-szwedzkiemu koncernowi farmaceutycznemu. Środki te mają posłużyć firmie do rozwijania i ewentualnej produkcji szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez naukowców z Oxfordu.

  • Rząd USA wsparł producenta leków z Wielkiej Brytanii kwotą miliarda dolarów, w celu zapewnienia sobie dostaw.
  • AstraZeneca zapowiedziała, że na razie ma zamówienia na 400 milionów sztuk szczepionki i zobowiązała się do przekazania brytyjskiemu rządowi 100 milionów dawek do końca roku.
  • Francuski koncern Sanofi otrzymał dotację w wysokości ćwierć miliarda dolarów na rozwój swojego projektu szczepionki.
  • Chiny udostępnią swoją szczepionkę natychmiast po jej stworzeniu.

Olbrzymie pieniądze dla naukowców pracujących nad szczepionką

AstraZeneca ogłosiła, że ma zamówienia na łącznie 400 milionów dawek. Inwestycja ta przyspiesza wyścig o zabezpieczenie dostaw szczepionek, które są kluczowe w ponownym ożywieniu gospodarek po kryzysie spowodowanym koronawirusem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Koncern otrzymał pieniądze od Biomedical Advanced Research and Development Authority i poinformował, że zapewnił sobie zdolność produkcyjną na poziomie miliarda dawek. Dotacja została przyznana, mimo że szczepionka firmy jest nadal w fazie testów na ludziach, bez gwarancji skuteczności.

Szczepionka z Uniwersytetu Oxfordzkiego jest jedną z najbardziej obiecujących szczepionek na świecie, a AstraZeneca twierdzi, że prawdopodobnie pierwsze sztuki wyprodukuje już we wrześniu.

Dotację od amerykańskiego rządu otrzymał także francuski koncern farmaceutyczny Sanofi, z czego 30 milionów dolarów na szczepionkę przeciwko COVID-19 i 226 milionów dolarów nagrody w grudniu na zwiększenie zdolności produkcyjnych w zakresie szczepionki przeciwko grypie pandemicznej.

Zobacz również: Moderna: szczepionka na koronawirusa jednak niepewna. Rynki reagują.

Szczepionka opracowana przez naszą firmę prawdopodobnie trafi najpierw do Amerykanów, jeśli uda nam się ją z powodzeniem stworzyć. – powiedział dyrektor generalny Sanofi, Paul Hudson.

W Europie prace nad zapewnieniem dostaw szczepionek są wolniejsze, przez brak skoordynowanego działania. Sanofi zapowiedziała jednak, że prowadzi rozmowy z kilkoma rządami w celu ustalenia ewentualnych przyszłych dostaw.

Cena akcji AstraZeneca wzrosła przez 3 miesiące o 14,48% do 8801,54

Z kolei AstraZeneca chce zaopatrzyć Wielką Brytanię w 30 milionów sztuk szczepionki jeszcze we wrześniu, a do końca roku w aż 100 milionów dawek.

AstraZeneca ma na celu zapewnienie szerokiego i sprawiedliwego zaopatrzenia w szczepionkę na całym świecie, bez żadnych zysków w czasie pandemii. – napisała spółka w oświadczeniu.

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział, że każda opracowana w jego kraju szczepionka zostanie udostępniona jako globalne dobro publiczne.

Według brytyjskiej firmy Amerykanie wesprą finansowo końcowy etap badania klinicznego, w którym weźmie udział 30.000 uczestników, w tym dzieci.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji AstraZeneca w ciągu ostatnich 3 miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here