Naga MarketsAsseco Poland w górę w piątek, cały WIG20 jednak w dółCzwartkowe odbicie na warszawskim parkiecie okazało się niestety jedyną wzrostową sesją w minionym tygodniu, a w piątek WIG20 ponownie spadał tracąc ponad 0,9%. Z jednej strony nie zmienia to krótkoterminowego obrazu naszego parkietu, który konsoliduje się od początku miesiąca w wąskim przedziale ok. 1 900 – 2 000 pkt. Z drugiej strony blue chipy potwierdzają relatywną słabość względem indeksów zagranicznych, które po krótkiej przerwie pod koniec stycznia, w lutym kontynuują hossę.

WIG20 nadal w tyle do rynków bazowych

Wśród komponentów indeksu czwartkowe odbicie, choć w mniejszej skali, kontynuowały akcje Allegro. Jednak jedynie walory Asseco Poland rosły mocniej niż 1,0%. Z drugiej strony obserwowaliśmy realizację zysków na spółkach surowcowych (JSW, KGHM) i CCC, a także kontynuację spadków CD Projekt (wszystkie spółki traciły ponad 2,0%). Ponownie pozytywnie na tle dużych spółek wypadły średnie i mniejsze podmioty, które zakończyły sesję z wynikami w pobliżu „zera”.

Z szybkiego szacunku GUS wynika, że Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2020 roku spadł o 2,8%. r/r wobec spadku o 1,5% r/r w III kw. 2020 r. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w IV kw. 2020 r. PKB spadł o 3,0% r/r. Oceniamy, że dobre dane nie wpłynęły wyraźnie na notowania akcji albo złotego, natomiast rentowności krajowych obligacji skarbowych zareagowały wzrostem, przy czym wpisywał się on w analogiczny ruch na rentownościach rynków bazowych (Niemcy, Stany Zjednoczone).

Piątkowa sesja na parkietach w Europie i za oceanem przebiegała w umiarkowanie optymistycznych nastrojach, choć skala zwyżek głównych indeksów nie przekraczała z reguły 0,5%. Inwestorzy cały czas dyskontują w ten sposób oczekiwania odnośnie odbicia koniunktury gospodarczej i pozytywnego wpływu pakietu stymulacyjnego gospodarkę w USA. Powyższe wpłynęła m.in. na dobrą sesją na rynku ropy naftowej, gdzie wzrosty sięgnęły w piątek ponad 2,0%, a notowania surowca powróciły już do poziomów sprzed pandemii COVID-19.

Lepsze od oczekiwań dane o PKB za IV kwartał w Japonii wspierały wzrosty w trakcie notowań w Azji. Powyższe powinno przełożyć się na kontynuację zwyżek w Europie, co daje szanse na zwyżkową sesję w Warszawie, przy czym z uwagi na święto w USA, i Kanadzie obroty oraz zmienność na rynkach mogą być dzisiaj mniejsze.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here