Naga MarketsasicAustralijski parlament zmienił uprawnienia tamtejszego regulatora rynków finansowych. Ponadto, nowelizacja ustawy zwana Zobowiązaniami Projektowymi i Dystrybucyjnymi oraz Uprawnieniami do Interwencji Produktowej będzie wymagała spełnienia wymagań produktowych przez brokerów, które w nadchodzących kwartałach zostaną określone przez ASIC. Oczekuje się, że na dostosowanie działalności do nowych regulacji, brokerzy otrzymają około dwóch lat.

Już w kwietniu, ASIC wystąpił do brokerów z żądaniem znacznej ilości danych, które w szczególności dotyczą ich klientów. Termin dostarczenia tych danych upływa z końcem obecnego miesiąca.

Te artykuły również Cię zainteresują
Klienci z Chin

Delegacja australijskiego organu nadzoru finansowego odwiedziła Chiny co najmniej dwa razy w ciągu ostatnich pół roku, po czym regulator skupił swoje wysiłki na tym, by lokalni brokerzy nie obsługiwali chińskich klientów.

Jednocześnie, dane żądane przez ASIC od brokerów tyczą się m.in. modelu biznesowego, szerokiej struktury geograficznej bazy klientów oraz opinii prawnych potwierdzających, że maklerzy mogą działać w niektórych jurysdykcjach.

Zakaz produktów CFD w Australii?

Na razie nie wiadomo jeszcze jaką interwencję produktową podejmie ASIC. Niektórzy dyrektorzy generalni spółek brokerskich rozmawiający z Finance Magnates uważają, że Australia może zmierzać w kierunku jaki przyjęła Unia Europejska i dążyć do ograniczenia dźwigni, ale są też tacy, którzy się z tym nie zgadzają.

Jeden z dyrektorów nakreślił najbardziej ponury scenariuszu, w którym klienci detaliczni w ogóle nie mogliby handlować kontraktami na różnicę kursową (CFD). W Unii Europejskiej, ESMA wprowadza interwencję produktową na okres trzech miesięcy, natomiast prawo australijskie pozwala zastosować interwencję na okres nawet 18 miesięcy.

Zobacz też: BlackRock stawia na osłabienie dolara australijskiego. AUD może zniżkować do 65 centów

Oficjalnie, ASIC ma koncentrować się on na ocenie potencjalnych, szkodliwych skutków dla konsumentów wynikających z charakterystyki oferowanego im produktu. Jako takie mogą zostać zaliczone produkty o wysokiej dźwigni finansowej oferowane klientom detalicznym, o czym w ostatnich miesiącach wspominali przedstawiciele regulatora.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here