Naga MarketsASBIS podwaja zyski i wypłaca wysoką dywidendę. Analiza Konrada KsiążakaPowszechne zastosowanie modelu nauki i pracy zdalnej na całym świecie spowodowało znaczący wzrost popytu na urządzenia IT, dzięki czemu notowana na GPW spółka ASBIS może świętować wyjątkowo udanych rok, w którym zysk netto wyniósł ponad 137 mln zł. Choć pandemia koronawirusa niewątpliwie pomogła spółce, to należy pamiętać, że branża dystrybutorów sprzętu IT znajdywała się w trendzie wzrostowym od wielu lat i prawdopodobnie pozostanie tak i po pandemii – wskazuje Konrad Książak w analizie fundamentalnej na antenie Comparic24.

• Zysk netto grupy ASBIS wyniósł ponad 137 mln zł za rok 2020.
• Zaliczka na dywidendę za rok 2020 wyniosła 39 groszy i prawdopodobnie kwota ta ulegnie jeszcze zwiększeniu, podobnie jak w latach ubiegłych.
• Dynamicznie rosnące zyski przekładają się również na rosnącą marżę zysku netto, która wyniosła ponad 1% za ostatni kwartał 2020 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Branża wygranym pandemii

Ubiegły rok upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa, która doprowadziła do radykalnej zmiany modelu życia wszystkich społeczeństw. Efektem tych zmian jest wykształcenie się tzw. nowej rzeczywistości, w której to operujemy w trybie zdalnym, zarówno w szkole, jak i pracy. Wraz z nastaniem lockdownu w Polsce i na świecie momentalnie wzrosło zapotrzebowanie na sprzęt IT jak laptopy, kamerki, mikrofony itd. W obozie wygranych (na pandemii) występują więc spółki, które operują w tej materii, a zaliczyć do nich możemy właśnie ASBIS.

Należy w tym miejscu wyraźnie wskazać, że sama branża (dystrybucji sprzętu IT) cechowała się trendem wzrostowym już od wielu lat, natomiast sama epidemia doprowadziła (jedynie) do wzmocnienia tego trendu. Nie mniej zarówno przed covidem, jak i prawdopodobnie po nim branża ta będzie sobie radziła w sposób zadowalający. Aktualnie wśród potencjalnych zagrożeń wymienić należy przede wszystkim nowy podatek od smartphonów, który miałby oscylować w graniach 1%-6%.

Rosnące przychody i zyski

Grupa ASBIS zajmuje się dystrybucją produktów z branży informatycznej na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, republik nadbałtyckich, krajów byłego Związku Radzieckiego, Bliskiego Wschodu czy też Afryki Północnej. Aktualnie spółka operuje na podstawie modelu one-stop-shop, zaś jej giełdowy debiut miał miejsce już w 2007 roku.

Spółka, podobnie jak omawiana wcześniej grupa AB, może pochwalić się rosnącymi przychodami, które (szacunkowo) powinny wynieść blisko 8,9 mld zł za rok 2020. Trend wzrostowy występuje również w przypadku zysków netto, które rosną regularnie od roku 2016 i obecnie kształtują się na poziomie prawie 140 mln zł. Warto również wskazać, że w przypadku ASBIS zyski netto rosną bardziej dynamicznie aniżeli przychody. Jednocześnie wcześniejsze lata aż tak kolorowe nie były i w roku 2015 spółka zanotowała wręcz straty.

Analizując dane za konkretne kwartały, można z kolei potwierdzić, że w przypadku tej spółki pandemia i związane z nią ograniczenia wywarły pozytywny wpływ na wielkość przychodów. Ostatnie 3 kwartały (czyli te, w których trwała pandemia) cechują się wyraźnie wyższymi wpływami aniżeli analogiczne okresy lat ubiegłych. Dla przykładu dane za 4 kwartał 2020 roku wskazują na 2,4 mld zł przychodu, podczas gry rok wcześniej było to „zaledwie” 1,85 mld zł.

Marża rośnie a dywidenda zadowala

– Widzimy, że ASBIS jest spółką, która tę dywidendę płaci. No i biorąc pod uwagę ich obecny kurs 9,74, to ostatnio za 2019 roku wypłaciła 50 groszy, co już jest pozytywną stopą dywidendy. Na razie już jest wypłacone 39 groszy dywidendy za akcje, jednak jest to dywidenda zaliczkowa, wiec bardzo możliwe, że jeszcze ta dywidenda będzie zwiększona za ten rok. – wskazuje Konrad Książak.

Analizując politykę dywidendową spółki, można zauważyć, że choć do grona arystokratów dywidendowych raczej nie zostaną zaliczeni, to jednak ta dywidenda ma miejsce. Co więcej, stopa dywidendy w ostatnich latach również była na przyjemnym (dla inwestora) poziomie. Lekkiej nuty goryczy dodaje tutaj jedynie fakt, że zdarzały się okresy, w których nie była ona wypłacana, jednak w ciągu ostatnich 10 lat sytuacja ta miała miejsce jedynie 2 krotnie.

Oprócz dywidendy pozytywnie wygląda również sprawa z marżą zysku netto. Jeszcze kilka kwartałów temu jej poziom oscylował w granicach 0,6%, czyli tak jak obecnie w AB, jednak aktualnie wartość ta wzrosła do ponad 1%, co oczywiście jest wiadomością dobrą. Co prawda, stopa ta nie jest tak spektakularna, jak w niektórych branżach, jednak na tle innych podmiotów z tego segmentu wartości te (rzędu 1%) są jak najbardziej „w normie”, wskazuje Konrad Książak.

Sprzedaż zagraniczna mocno do góry

Największy udział w przychodach spółki generują kraje byłego Związku Radzieckiego, co jednak nie jest aż tak zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że pierwotnie spółka została założona na Białorusi. I na tym właśnie rynku przychody za 3 kwartał 2020 wzrosły o 41,1% (r/r). Na drugim, pod względem wielkości, rynku środkowo-wschodniej europy wzrost był zdecydowanie mniejszy i wyniósł 16,6%. Największy wzrost zanotowany został na rynku zachodnio-europejskim, gdzie wyniósł 54,2% r/r, jednak pod względem udziałów w przychodach wynosi on zaledwie 10% tego, co spółka sprzedaje w dawnym ZSRR.

– To jest istotne, że spółka nie rośnie na jakimś jednym sektorze, jednym kraju czy też jednej grupie państw, a rośnie na wszystkich segmentach. To oznacza taki zdrowy rozwój, jeśli chodzi o daną spółkę. – ocenia Konrad Książak.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje spółek giełdowych | akcje gpw | dax 30 prognoza | co to jest płatność blik | notowania pkn orlen |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here