Naga MarketsArtyści Rynków to seria podcastów oraz nagrań z traderami a także osobami, które mają istotny wpływ na rynki finansowe. Jest to również seria konferencji i szkoleń giełdowych, organizowanych przez polski oddział CMC Markets. Lecz od niedawna Artyści Rynków to także nowa pozycja w ramówce telewizji Compraic24.tv. Program ten prowadzi Jacek Brzeski z Polsat News, a jego gośćmi w pierwszym odcinku byli Łukasz Wardyn oraz Maciej Leściorz z CMC Markets. Sprawdźmy czego dotyczyło pierwsze spotkanie Artystów Rynków!


Indeks S&P 500 obecnie znajduje się już w okolicach rekordu wszechczasów. Przez ostatnich kilka sesji nie działo się zbyt wiele, mimo tego napięcie rośnie. Inwestorzy powoli zaczynają się niepokoić, gdyż do szczytu brakuje niespełna 3%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wobec tego pojawiają się ogromne obawy o to, czy amerykańskie akcje nie zaczynają być przewartościowane. Warto także zwrócić uwagę na rynek obligacji, a konkretnie na rentowność różnych papierów skarbowych. Okazuje się, że bardziej opłacalne są w tej chwili 2 letnie obligacje niż te 10 letnie, co może świadczyć o obawach przed recesją również na rynku obligacji.

Patrząc na wzrosty i spadki na kontraktach terminowych, a dokładniej na pozycjach krótkich i długich możemy zaobserwować chęć otwarcia pozycji na spadek przez inwestorów indywidualnych. „Jednak nie można się im dziwić” – stwierdza Łukasz Wardyn – „spadek, który miał miejsce w ubiegłym roku był bardzo drastyczny i bolesny(..)”

FAANG główną siłą amerykańskiego rynku

Hossa w Stanach trwa już od 10 lat. Można śmiało powiedzieć, że spółki należące do potocznie nazywanej grupy FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix i Google) były jedną z jej  głównych sił napędowych. Tak samo jak hossę, napędzały one również spadki, które pojawiły się pod koniec zeszłego roku. Jednak na amerykański rynek trzeba patrzeć nieco szerzej.

Analizując S&P 500 oraz wycenę cena/zysk przez pryzmat wskaźnika CAPE (stosunek ceny do zysku, uwzględniający także inflację oraz uśredniający zyski z ostatnich 10 lat) możemy zauważyć, że byliśmy już na poziomach okolicy bańki internetowej. Byliśmy też nawet w okolicach poziomów z 1929 roku, w momencie, kiedy na rynku nastąpił krach. Fakt, brzmi to dramatycznie, natomiast na szczęście obecnie sytuacja jest dużo bardziej bezpieczna niż przy poprzednich załamaniach.

Po pierwsze, rynek Stanów Zjednoczonych wspomagany jest bardzo mocno przez wspomniane już wcześniej spółki technologiczne. Po drugie, hossa napędzana jest także przez banki centralne i FED, który dba o dodruk pieniądza. Wobec tego ciężko jest jeszcze mówić o tym, że kolejny duży krach na amerykańskiej giełdzie nastąpi szybko.

Artyści Rynków – CMC Markets from Comparic24.tv on Vimeo.

BREXIT 31 października?

Niedawno wyznaczono kolejną datę opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Ta kompromisowa data jest ostateczna, lecz sama Theresa May będzie próbowała zrobić to dużo wcześniej.

Jak twierdzą liczni komentatorzy, przypuszczalny termin to 1 czerwca. Wówczas pozwoli to Brytyjczykom uniknąć konieczności organizowania wyborów do Europarlamentu, na czym im bardzo zależy. Co prawda temat Brexitu jest już teoretycznie zakończony, to nad Wielką Brytanią i Brexitem nadal wisi ogromne widmo spekulacji co do finalnego rozstrzygnięcia.

Z  drugiej strony istnieje wiele opinii, że na Brexicie wcale nie zależy dla Donalda Tuska. Na rękę byłby dla niego scenariusz, w którym opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię rozmyłoby się po prostu w powietrzu. Wówczas, mógłby przypisać sobie zasługę zatrzymania Brytyjczyków w Unii, co idealnie zwieńczyłoby koniec jego kadencji.

Czy moda w inwestowanie na rynkach kapitałowych powróci?

Polska giełda uchodziła kiedyś za „Mekkę” inwestorów indywidualnych. Określenie te dotyczyło zarówno rynków akcji, jak i kontraktów terminowych. Na żadnej innej giełdzie, nawet wśród bardziej rozwiniętych zachodnich giełd w Europie, nie było takiego dużego udziału inwestorów indywidualnych na kontraktach terminowych, jak w Polsce. Czy w związku z tym istnieje szansa na powrót tego trendu do naszego kraju?

Comparic24.TV to telewizja internetowa prowadzona przez redaktorów portalu Comparic.pl Z warszawskiego studia nadajemy codziennie, przygotowując inwestorów detalicznych do kolejnej sesji już od 08:00. Dołącz do naszej społeczności już teraz i śledź transmisje na żywo między innymi na Facebooku! Subskrybuj również kanał YouTube, aby zapoznać się z najciekawszymi materiałami!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here