Naga MarketsArtyści Rynków to nowa pozycja w ramówce telewizji Compraic24.tv. Program ten prowadzi Jacek Brzeski z Polsat News, a jego gośćmi ponownie byli Łukasz Wardyn oraz Maciej Leściorz z CMC Markets. Sprawdź czego dotyczyło drugie spotkanie Artystów Rynków.


Netflix to amerykańska platforma wideo na żądanie, gromadząca około 149 milionów użytkowników. Spółka ta niedawno przedstawiła bardzo dobre wyniki finansowe, z których wynika, że przychody za pierwszy kwartał 2019 wzrosły o 22%, dając przy tym zysk 334mln dolarów netto.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednocześnie, ogłoszone prognozy na kolejny kwartał okazały się być dużo słabsze od oczekiwań inwestorów, co spowodowało spadek wyceny kursu tej spółki. Zarząd Netflix w swojej publikacji zapewnił jednak, że nie obawia się konkurencji ze strony Apple TV+, czy Disneya, który zapowiedział, że w listopadzie 2019 rusza z własną platformą streamingową. Pytanie tylko, czy będzie mu łatwo konkurować z upozycjonowanym już na rynku Netflixem?

„Disney to gigant, który posiada olbrzymie zaplecze finansowe (..). Co prawda sam producent filmowy zakłada, że osiągnie rentowność (swojej platformy streamingowej) dopiero w 2024 roku, to jednak te 5 lat strat będzie mógł zbilansować zyskami z innych swoich źródeł, takich jak parki rozrywki czy studia filmowe. Jego dużą przewagą jest w chwili obecnej również fakt, że posiada swoje własne studia filmowe jak chociażby „20th Century Fox” kupione w 2018, czy nabyte przez niego prawa do produkcji z ramienia wytwórni filmowej Lucasfilm. W zasadzie każdy film Disneya to jest hit i to właśnie może być kluczowe w tym pojedynku.” – odpowiada Maciej Leściorz.

Artyści Rynków odc. 2 – Łukasz Wardyn i Maciej Leściorz [CMC Markets] from Comparic24.tv on Vimeo.

Początek kryzysu w polskiej branży deweloperskiej?

Deweloperska spółka Polnord nie zachwyciła najlepszymi wynikami jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań w ostatnim czasie. Za notowania Polnordu na Giełdzie Papierów Wartościowych miesiąc temu płacono ponad 8zł, a obecnie jest to mniej iż 7zł. Sytuacja firmy Polnord patrząc poprzez pryzmat tych strat nie wypada więc najlepiej na tle innych deweloperów.

Jednym z kluczowych czynników będących powodem kłopotów Polnordu, jest kwestia anulacji ponad 100 umów o sprzedaż mieszkań. Powodem miały być rożnego rodzaju problemy i błędy w inwestycjach, które umożliwiły wycofanie się osób kupujących z zawartych już wstępnie umów. Niestety, wpłynęło to bardzo negatywnie na poziom zaufania wobec tej spółki, bo nawet po wyeliminowaniu niektórych błędów inwestorzy już nie wrócili. Czy problemy Polnordu mogą zatem stać się również problemami wielu innych firm branży deweloperskiej?

„Tego właśnie boją się inwestorzy (..)” – stwierdza Łukasz Wardyn. „Ceny mieszkań, które zostały osiągnięte w tym momencie nie są już tak wysokie i teraz kupujący będą bardziej selektywni. Sądzę również, że przez historię Polnordu, nabywający nieruchomości będą teraz uważniej patrzeć na deweloperów mieszkaniowych, właśnie poprzez pryzmat ich kłopotliwej sytuacji” – uzasadnia.

Aby poznać szerzej dalszy przebieg drugiego spotkania Artystów Rynku zapraszamy do obejrzenia nagrania zamieszczonego poniżej. Oglądając ten odcinek dowiesz się także między innymi tego, jak należy patrzeć na obecne notowania ropy naftowej a także o nadchodzącej reformie OFE. Miłego oglądania!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here