Naga MarketsGościem drugiej części jedenastego odcinka cotygodniowego programu „Artyści Rynków” w Comparic24.tv tworzonego przy współpracy z CMC Markets była Katarzyna Zawadzka, niezalezna ekonomistka i autorka bloga Finanse na Obcasach. W rozmowie z Jackiem Brzeskim, na co dzień redaktorem Polsat News, poruszała temat kondycji japońskiej gospodarki w odniesieniu do rynków zagranicznych.


Japoński indeks Nikkei pozostaje w tyle do indeksów zachodnich

W momencie gdy amerykańskie indeksy giełdowe pną się na nowe historyczne maksima, a S&P 500 od początku roku zarabia 20%, japoński Nikkei umacnia się dwukrotnie słabiej. Co prawda od wielomiesięcznych dołków z początku stycznia regularnie piął się w górę, aż na kwietniowe maksima pod 22400 pkt., to późniejsza korekta zniosła sporą część dotychczasowej aprecjacji.

Jak twierdzi Zawadzka, powodem takiego stanu rzeczy mogą być niezadowalające dane gospodarcze napływające z Kraju Kwitnącej Wiśni oraz silnie akomodacyjna polityka monetarna lokalnego banku centralnego: „Chociaż Japonia stara się, aby fasada danych makroekonomicznych wskazywała sukces lokalnej gospodarki, to realnie wskaźniki fundamentalne pokazują spowolnienie ekonomiczne i nawet lekką recesję”.

Nikkei 225 w trendzie spadkowym w dłuższej perspektywie

Więcej na temat sytuacji na japońskiej giełdzie oraz o największych spółkach w programie Artyści Rynków:

W programie Artyści Rynków poruszano równiez kwestię polskiego indeksu WIG20. Jak zauważa Łukasz Wardyn, przy obecnej dynamice gospodarczej polska giełda powinna rozwijać się o wiele szybciej, a jest kilkukrotnie wolniejsza od zwrotów z inwestycji kapitałowych w USA.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here