Naga Markets
Jacek Brzeski
Jacek Brzeski, prowadzący program Artyści Rynków w Comparic24.TV

Kolejny czwartek za nami, a wraz z nim miał miejsce kolejny odcinek Artystów Rynku. Spotkanie, które miało miejsce w studiu Comparic24.TV odbyło się w nienaruszonym jak dotąd składzie w postaci Jacka Brzeskiego z Polsat News w roli prowadzącego, oraz duetu z CMC Markets – Macieja Leściorza oraz Łukasza Wardyna.


Tesla – zapowiedzi i obietnice gwarancją utrzymania wsparcia?

Notowania Tesli w dalszym ciągu nie spełniają oczekiwań inwestorów. Obecnie wykres Tesli znajduje się w rejonie ważnego dla spółki wsparcia. Może się więc wydawać, że obietnice i zapowiedzi, które niedawno padły ze strony firmy Elona Muska miały na celu podtrzymać popyt na akcje.

Łukasz Wardyn, jako jedną z najciekawszych zapowiedzi Tesli przytoczył informację o „robotaksówkach”. Jak twierdzą włodarze spółki, istnieje spore prawdopodobieństwo, że już za rok przez firmę Elona Muska zostaną wprowadzone autonomiczne taksówki. Taka taksówka miałaby zarobić około 30 tysięcy dolarów rocznie dla swojego właściciela.

Wyliczenia te są proste i ogólne, ale czy tak rzeczywiście będzie? Zobaczymy. Na pewno może to być jakiś sygnał dla inwestorów – stwierdza Łukasz Wardyn w studiu Comparic24.tv

Drugie, równie ciekawe doniesienie mówi o tym, że dzięki najnowszej aktualizacji oprogramowania w podstawowym modelu Tesli, zwiększony został zasięg na obecnych akumulatorach do prawie 600 kilometrów na jednym ładowaniu.

Takie osiągi z całą pewnością mają ogromną szansę zostawić konkurencję daleko z tyłu. Pokazuje to również, jak duży postęp technologiczny poczyniła ta spółka, co może mieć dobry wpływ na notowania akcji Tesli – podsumowuje Wardyn.

American Dream

Wyniki kwartalne wielu amerykańskich spółek, zarówno tych wchodzących w skład NASDAQ jak i S&P 500 okazują się być lepsze od prognoz. Wyjątkiem jest jednak wyżej wspomniana Tesla, która nadal nieco zawodzi obserwatorów rynku.

Platformy społecznościowe takie jak Twitter czy Facebook odnotowały bardzo dobre wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Firma Marka Zuckerberga pomimo zamieszania wokół afery Cambridge Analytica i wycieku danych pokonała prognozy analityków, a akcje Twittera w ostatnich dniach znacząco zyskiwały. Kolejne dane ze spółki Microsoft również pozytywnie zaskoczyły, jednak zebrani w studiu eksperci zadają pytanie czy taki błogi stan wśród amerykańskich spółek może trwać w nieskończoność?

Perspektywy dla amerykańskich indeksów, zwłaszcza dla technologicznego indeksu NASDAQ na pewno są w dalszym ciągu bardzo dobre, oczywiście dopóki ten sezon wyników będzie trwał – odpowiedział Maciej Leściorz.

Złoto i jen – wciąż bezpieczna przystań?

Złoto od pewnego czasu ma bardzo duże problemy z utworzeniem nowych szczytów. Patrząc na wykres, aktualnie ciężko jest się doszukać rychłych zmian. Jeszcze w połowie lutego, za uncję złota płacono powyżej 1340 dolarów, w piątkowe popołudnie za cenny metal płacono około 1285 dolarów.

Według Łukasza Wardyna, najbezpieczniejszym scenariuszem dla złota na chwilę obecną wydaje się być wybicie poziomu 1280. W innym wypadku istnieje duże ryzyko, że wykres może ponownie wejść w fazę spadkową. Warto przy tym obserwować zmiany na amerykańskiej giełdzie, a konkretnie to czy pojawią się jakieś spadki, które mogłyby spowodować ruch na złocie. To powinno również wpłynąć na wycenę japońskiego jena.

Jen spada, co jest zbieżne z tym co się dzieje na franku czy zlocie, lecz na pewno warto teraz patrzeć na japońską walutę poprzez pryzmat działań Banku Japonii, który ma coraz mniejsze pole do działania. Całkiem niedawno odbyło się posiedzenie Banku Japonii, podczas którego potwierdzona została kontynuacja luźnej polityki monetarnej. Jednocześnie, BoJ zapowiedział datę potencjalnych zmian na wiosnę 2020 roku co może świadczyć, że obecna ultraluźna polityka monetarna japońskiego banku może w końcu zmienić swój charakter.

Bank Japonii nie ma już zbyt wielu możliwości do dalszego luzowania, w przeciwieństwie do Europejskiego Banku Centralnego czy amerykańskiej Rezerwy. Tutaj z pewnością perspektywy luźnej polityki monetarnej powoli się kończą – komentuje Leściorz.

Banki Centralne – czy EBC przesadza?

Czy Europejski Bank Centralny przesadza z utrzymywaniem niskich stop procentowych?
Wydaje się, że traci on swoją amunicję, a jego zapowiedzi są sprzeczne z faktycznym stanem rzeczy – stwierdza Wardyn.

Europejski Bank Centralny twierdzi, że może dalej obniżać stopy, a w drugiej połowie roku powrócić programem luzowania ilościowego, ale widać, że inwestorom na rynku walutowym się to nie podoba, bo jednak wyprzedają euro – uzasadnia.

Inne banki centralne również dają sygnały mówiące o tym, że nie zamierzają podnosić swoich stóp procentowych. Wiemy to także między innymi z Stanów Zjednoczonych, jednak różnica pomiędzy Fed a EBC jest ogromna. W ostatnich latach amerykańskie stopy procentowe były podnoszone aż 9 razy, więc w przypadku potencjalnego spowolnienia gospodarczego istnieje możliwość obniżki stóp procentowych.

Nietypowe wskaźniki ekonomiczne

W drugiej części programu panowie z przymrużeniem oka omawiali kilka bardzo nietypowych wskaźników koniunktury rynkowej. Czy każdy wskaźnik należy brać na poważnie?

Jak odpowiada Maciej Leściorz, każdy wskaźnik można tak traktować. Spójrzmy chociaż na analizę techniczną, w której funkcjonują takie pojęcia jak formacja ważki, nietoperza, ukrytej jaskółki wzrostu czy podbicie zdechłego kota. Takie wyrażenia z całą pewnością mogą bardzo szokować osoby o znikomej wiedzy rynkowej, natomiast to nietypowe wskaźniki i sztywna analiza techniczna bazują na tym samym czynniku.

Ludzkie zachowania są powtarzalne, co jest kluczem analizy technicznej. Nie można zatem tego całkowicie odrzucić. Jeśli dana sytuacja powtarza się analogicznie na przestrzeni jakiegoś czasu, to trzeba się z nią liczyć – zauważa Leściorz.

Jeśli chcesz dowiedzieć się na czym polega wskaźnik Big Maca, wysokich obcasów czy długości spódnicy to koniecznie obejrzyj całe spotkanie Artystów Rynku! W związku z wypadającym w czwartek 2 maja Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, kolejna emisja Artystów Rynku odbędzie się dopiero w czwartek 9 maja.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here