Naga MarketsJak co roku zespół ekspertów z Artinfo.pl przygotował raport poświęcony rynkowi sztuki. To jedyna tego typu publikacja w Polsce, niezastąpione źródło wiedzy dla początkujących i wytrawnych kolekcjonerów. Z najnowszego Raportu Artinfo.pl wynika, że polski rynek sztuki rozwija się w błyskawicznym tempie.

  • Polacy coraz chętniej inwestują w dzieła sztuki i płacą za nie coraz więcej.
  • Motywacje tych zakupów są z pewnością różnorodne: od potrzeby otaczania się pięknem poprzez chęć wyróżnienia się aż po traktowanie sztuki jako doskonałej lokaty kapitału.
  • Istnieje też przyczyna bardziej prozaiczna: gdy nie wydajemy tak dużo na inne przyjemności,
  • takie jak dalekie podróże czy wyjścia do drogich restauracji, zostaje nam więcej środków na zakupy dzieł sztuki.

Co sprzedaje się najlepiej? Powodzeniem cieszą się obrazy dawnych mistrzów takich jak Matejko, Malczewski czy Brandt. To nazwiska, które dają gwarancję najwyższej jakości i… stale rosnących cen. Ma to znaczenie zwłaszcza teraz, bo w niepewnych czasach zawsze szukamy pewnych inwestycji. Na początku czerwca 2020 roku portret prof. Karola Gilewskiego został wylicytowany w Polswiss Art za prawie siedem milionów złotych (z opłatą aukcyjną). Nigdy wcześniej żaden obraz nie osiągnął takiej ceny na aukcji.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ostatnich latach rekordy cenowe biją też prace artystów z kręgu klasyki współczesności, takich jak Henryk Stażewski, Tadeusz Kantor, Wojciech Fangor, Jerzy Nowosielski. W roku 2019 r. za pracę Magdaleny Abakanowicz „Caminando” (20 figur z brązu) zapłacono ponad 8 milionów złotych. To najdroższej jak dotąd sprzedana rzeźba w historii polskiego rynku aukcyjnego.

Coraz większe zainteresowanie budzi tak zwana sztuka młoda i aktualna. Ceny są tu niższe, ale w przypadku niektórych artystów zwyżkują w bardzo szybkim tempie (przykładami są Daniel Pawłowski, Bartłomiej Koter, Tomasz Kostecki, Adam Bakalarz). Innymi obszarami, ma które warto zwrócić uwagę, jest fotografia kolekcjonerska (np. prace Natalii LL, Ewy Partum, Józefa Robakowskiego) oraz wzornictwo polskie XX wieku. Od niedawna meble i przedmioty użytkowe z czasów PRL osiągają na aukcjach ceny równe antykom.

Podsumowując, z roku na rok obroty rosną tak naprawdę we wszystkich segmentach rynku sztuki i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie coś miało się tu zmienić. Jeśli już, to na lepsze. „Przez ostatnich kilka lat jesteśmy świadkami kolejnych rekordów. W roku 2019 rynek sztuki w Polsce znowu osiągnął najwyższe obroty, zbliżyliśmy się do 300 mln złotych – mówi Rafał Kamecki, Prezes Artinfo.pl.

Odbyła się też rekordowa liczba 337 aukcji, a jeden z domów aukcyjnych przekroczył 150 mln złotych obrotu i zdobył ponad połowę rynku. Pierwsze półrocze 2020, czyli okres, kiedy pandemia wywołała burzę w niemal każdej branży, sprzedaż sztuki wzrosła o niemal 30% w stosunku do półrocza roku ubiegłego. Jeśli ten trend się utrzyma, to pod koniec tego roku znowu osiągniemy rekordowy wynik dla całego rynku. ”

Najlepszym i najbardziej obiektywnym źródłem informacji na temat aktualnej sytuacji na rynku sztuki jest wydawany corocznie Raport Artinfo.pl. Najnowsza edycja, która pojawiła się w październiku br., podsumowuje obroty w 2019 roku i w pierwszej połowie roku 2020. Artinfo.pl to portal ekspercki tworzony od 20 lat. Jego działalność koncentruje się na katalogowaniu wszystkich aukcji dzieł sztuki odbywających się w naszym kraju. Dzięki temu Artinfo.pl posiada największą, unikalną i stale aktualizowaną bazę informacyjną, na podstawie której tworzone są raporty, analizy i rankingi artystów. Eksperci z Artinfo.pl doradzają kolekcjonerom i reprezentują ich na aukcjach. Za pośrednictwem portalu jego użytkownicy mogą śledzić przebieg aukcji i sami licytować przez Internet.

Autor: Ewa MierzejewskaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here