Naga Markets

Fundusz dowodzony przez Cathie Wood – Ark Invest – regularnie dodaje do swojego portfela kolejne akcje, podczas gdy firma zdecydowała się sprzedać inne. Finalnie fundusz dzięki styczniowemu odbiciu na rynku zrealizował część zysków.

Art Invest rozpoczyna rok od zysków

Firma Ark Invest podczas listopadowego załamania cen nabyła 450 272 akcji Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) o wartości 4,5 mln USD, które dodano do ich pakietu ARK Next Generation Internet ETF (ARKW). W tamtym okresie akcje GBTC handlowały w przedziale 7,46-9,48 USD. Obecnie znajdują się na poziomie 12,25 USD.

Nikogo nie dziwi fakt, że kurs GBTC skoczył wraz z ceną Bitcoin. Akcje wzrosły o około 40% w stosunku do listopadowych minimów. Jak podaje serwis YCharts, styczniowe wybicie cen wpłynęło również na obniżenie dyskontu akcji GBTC z prawie 50% do 40% .

Dzienny wykres cen GBTC. Źródło: TradingView

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że ich odbicie nastąpiło się w czasie, gdy Ark Invest sprzedało aż 500 tys. posiadanych akcji. To oznacza, że firma krótkoterminowo odnotowuje zyski.

Zestawienie akcji GBTC (fioletowa linia) w ETF Ark a ich cena (pomarańczowa linia). Źródło: Cathiesark.com

Redukcja niektórych akcji, które Ark posiadało od listopada w swoim portfelu, potwierdza ich „niedźwiedzie spojrzenie” na Grayscale Bitcoin Trust. Bowiem w grudniowym raporcie stwierdzono, że: ,,The Digital Currency Group (DCG) wydaje się być obecnie jednym z największych znaków zapytania w branży kryptowalutowej”.

Firma przed końcem 2022 roku podzieliła się swoimi obawami dotyczącymi sytuacji kryptowalutowego pożyczkodawcy, Genesis Global, którego właścicielem jest DCG.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu Genesis ogłosiło upadłość, zgłaszając od 1 do 10 miliardów dolarów zobowiązań wobec ponad 100 000 wierzycieli. Co więcej, Grayscale nie udało się przekształcić ich funduszu powierniczego Bitcoin w ETF po tym, jak amerykańska Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odrzuciła ich wniosek.

Mimo to, na obecny moment udział akcji GBTC w portfelu inwestycyjnym Ark Invest faktycznie zwiększył się do 0,52% w porównaniu do najniższego poziomu z listopada 2022 roku. Wtedy udział ten wynosił 0,35%.

AVA Trade
Ilość akcji GBTC (Fioletowa linia) w stosunku do wszystkich funduszy ETF Ark. Źródło: Cathiesark.com

Ark Invest dokupuje akcje Coinbase

W czasie gdy dowodzona przez Cathie Wood firma sprzedała pół miliona akcji Grayscale, dokupiła kolejne akcje giełdy kryptowalut Coinbase (COIN).

Ark Invest nabyło bowiem 320 tys. akcji COIN o wartości około 17,6 mln USD. Co za tym idzie, udział akcji Coinbase w połączonych portfelach ETF Ark Invest stanowi prawie 3,62% na dzień 23 stycznia, w porównaniu z 2,73% odnotowanymi na początku tego roku.

Stosunek ilości akcji COIN (fioletowa linia) do ETF Ark a jego ceny (pomarańczowa linia). Źródło: Cathiesark.com

Wszystko wskazuje na to, że Ark Invest stopniowo zwiększa swoją ekspozycję na rynku pierwszej kryptowaluty. Weźmy pod uwagę, że Cathie Wood wielokrotnie prognozowała cenę Bitcoina na poziomie 1 milion dolarów do 2030 roku.

Co dalej z ceną GBTC? 

Według doniesień, również Greenery Financial, czyli spółka zajmująca się strategią inwestycyjną, przekazała, że ​​przeniosła swoją ekspozycję GBTC na ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO). Taka decyzja była spowodowana sporym ryzykiem związanym z problemami DGC.

Każda zła wiadomość, czy to Cathie Wood sprzedająca GBTC, czy bankructwo DCG, wywoła te same obawy i wątpliwości – niepewności – i prawdopodobnie spowoduje ponowne zwiększenie rabatu – ostrzega firma w notatce SeekingAlpha. Również dodano, że:

Ponieważ Bitcoin nie posiada prawdziwego katalizatora w krótkim okresie i ma wiele potencjalnych katalizatorów spadkowych, istnieje również wiele zagrożeń ze strony NAV.

Jednak kierując się analizą techniczną, można by spekulować, że ceny Bitcoina oraz GBTC mogą nadal rosnąć w trakcie pierwszego kwartału 2023 roku. Bowiem jak widzimy na poniższym wykresie dziennym, GBTC odzyskało swoją 50-dniową wykładniczą średnią ruchomą blisko poziomu 9,68 USD jako wsparcie.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Co więcej, rajd cenowy może sprawić, że przetestuje 200-dniową EMA (niebieska linia) w pobliżu poziomów 15 USD, jeśli nadal będzie unosić się powyżej 50-dniowej fali EMA. Analogiczna sytuacja miała miejsce w marcu-kwietniu 2022 r.

Dzienny wykres cen GBTC. Źródło: TradingView

Z technicznego punktu widzenia cel wzrostu jest zgodny z tym, co przewiduje Pat Tschosik, starszy strateg inwestycyjny w Ned Davis Research, w stosunku do Grayscale Bitcoin Trust.

Jest on bowiem zdania, że cena GBTC może nie tylko podwoić się do połowy 2023 r., ale również i zredukować istniejącą lukę dyskontową w stosunku do ceny spot Bitcoina.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułHuuuge Games [HUG], Medicalgorithmics [MDG] – Gorące spółki dnia
Następny artykułSelvita nie będzie konsolidowała wyników Ardigen – zapiski giełdowego spekulanta
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.