Naga MarketsUrzędujący prezydent Argentyny, Mauricio Macri przegrał (32,66% vs 47,01%) prawybory z kontrkandydatem Alberto Fernandezem z partii Front Jedności Obywatelskiej. Chociaż właściwe wybory odbędą się dopiero w październiku, traderzy wyprzedają akcje, obligacje i argentyńskie peso.

Macri jako prezydent wprowadza w ogarniętej recesją Argentynie reformy wolnorynkowe. Wiąże się to z cięciami w wydatkach publicznych, które mają pomóc krajowi wyjść z kryzysu. Jeśli ponownie zostałby prezydentem, można liczyć na to, że kontynuowałby reformy, zgodnie z porozumieniem jakie w ubiegłym roku wynegocjował z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

Więcej na temat obecnego kryzysu, który doktnął lokalne obligacje, walutę i giełdę w programie Adama Raka z Comparic24.tv:

Argentyńczycy wybierają populizm

Przeciwnik Macri’ego, Alberto Fernandez obiecał wyborcom m.in. podwyżki zarobków w sektorze publicznym oraz darmowe leki dla emerytów. O ile populistyczne obietnice poskutkowały wygraną w prawyborach, trudno liczyć na to, że po ich ewentualnym wprowadzeniu w życie, kraj wydostanie się z recesji.

Mimo, że polityka obecnego prezydenta doprowadziła do kryzysu i ogromnej inflacji (około 55%), zarówno inwestorzy zagraniczni jak i MFW popierają działania Macri’ego. On sam twierdzi, że reformy w końcu “znormalizują” gospodarkę.

Zobacz też: Rynek akcji zatoczył koło. Indeks S&P 500 powraca do punktu wyjścia sprzed… 18 miesięcy

Obawy wylewają się na rynki finansowe

Przegrana Macri’ego w prawyborach miała istotny wpływ na rynki finansowe w Argentynie. Swap ryzyka kredytowego pokazała, że inwestorzy wyceniają z 75% szansą, iż Argentyna zawiesi spłatę zadłużenia w ciągu najbliższych pięciu lat. W piątek prawdopodobieństwo wyniosło zaledwie 49%.

Obligacje rządowe denominowane w dolarach traciły średnio około 25%, spychając ceny do nawet 55 centów za dolara. Rentowność obligacji o krótszym terminie zapadalności wzrosła powyżej 35%.

Peso osunęło się wczoraj aż o 25%, do rekordowo niskiego poziomu ponad 60 za dolara. Z kolei indeks giełdowy Merval zaliczył największy w historii, dzienny spadek, gdzie przecena sięgnęła blisko 38%.

Kurs argentyńskiego peso do dolara (USDARS) oraz indeksu Merval - wykres dzienny - 13 sierpnia 2019
Kurs argentyńskiego peso do dolara (USDARS) oraz indeksu Merval – wykres dzienny – 13 sierpnia 2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here