Naga MarketsBank Centralny Argentyny skorygował ograniczenia walutowe, by ograniczyć liczbę transakcji dokonywanych w dolarach amerykańskich dla osób fizycznych do 200 USD miesięcznie. Wcześniej limit wynosił 10 tysięcy USD. W Argentynie za jednego dolara trzeba dziś zapłacić około 60 pesos.

Argumentem banku centralnego za wprowadzeniem limitu jest kontrola ucieczki kapitału. Ogłoszenie pojawiło się po wybraniu na prezydenta populisty Alberta Fernandeza, który uzyskał 47,4% głosów. Fernandez pokonał zasiedziałego Mauricio Macri i czterech innych kandydatów w niedzielę 27 października.

Obawy o utratę rezerw

Rada Dyrektorów Banku Centralnego Republiki Argentyny wprowadziła korekty do komunikatu A6770, który reguluje przychody i wydatki na rynku walutowym od 1 września. Bank dokonał tego dzięki nowej komunikacji i dąży do utrzymania stabilności wymiany i ochrony rezerw przed stopniem niepewności.

Rozporządzenie jest przejściowe, zachowuje pełną swobodę pozyskiwania dolarów z kont bankowych, zarówno dla osób fizycznych, jak i prawnych, nie wpływa na normalne funkcjonowanie handlu zagranicznego czy turystyki.

Zobacz też: Draghi ustępuje, a perspektywa dla euro pozostaje ponura

Środek przejściowy ustanawia nowy limit kupowania dolarów. Ludzie będą mogli kupować 200 USD miesięcznie, obciążając konto w pesos i będą potrzebować autoryzacji, aby kupić kwoty większe niż limitowana. W przypadku zakupów gotówkowych kwota wyniesie 100 USD. Limity te nie kumulują się i obejmują wszystkie operacje już przeprowadzone w październiku. Osoby fizyczne i prawne niebędące rezydentami mogą kupować do 100 USD miesięcznie. Osoby, które kupiły więcej niż 200 USD w październiku i mniej niż 10000 USD, nie zostaną ukarane.

Limit do grudnia 2019 r.

Wprowadzone przez Bank Centralny Argentyny środki mają obowiązywać do grudnia obecnego roku. Prezes Banku Guido Sandleris ma wyjaśnić szczegóły dotyczące limitów na konferencji prasowej w dniu dzisiejszym.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here