Naga Markets“Świat powiedział nam, że żyjemy ponad stan” – stwierdził argentyński prezydent, Mauricio Macri

Prezydent Argentyny ujawnił nowy program oszczędnościowy, który ma na celu pozyskanie międzynarodowych inwestorów i kredytodawców, przyznając, że kraj stanął w obliczu “sytuacji nadzwyczajnej” w następstwie paniki rynkowej po upadku peso.


Życie „ponad stan” i miliardy pożyczki z Funduszu Walutowego

W żarliwym przemówieniu z pałacu prezydenckiego wygłoszonym w poniedziałek do narodu Mauricio Macri powiedział, że jego rząd musi działać szybko, aby przywrócić zaufanie inwestorów, co jest odpowiedzią na jego zeszłotygodniowy wniosek o przyspieszony pakiet ratunkowy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w wysokości 50 mld USD.

Z nadmiernym optymizmem wierzyliśmy, że możemy krok po kroku naprawiać sytuację. Rzeczywistość pokazuje nam jednak, że musimy działać szybciej”, powiedział Macri. “Świat powiedział nam, że żyjemy ponad stan”

Argentyna stała się epicentrum globalnej burzy na rynkach wschodzących od czasu, gdy w ubiegłym tygodniu peso spadło do najniższego poziomu w stosunku do dolara, tracąc od stycznia ponad 50%. System naczyń połączonych na rynkach wschodzących spowodował deprecjację również innych walut EM, zmuszając rząd i przedsiębiorstwa do szukania sposobów na spłatę miliardów dolarów długu.

Indeksy akcji rynków wschodzących w poniedziałek traciły czwarty dzień z rzędu. Indeks walutowy JPMorgan dla rynków wschodzących zrezygnował z piątkowych skromnych podwyżek na rzecz handlu na nowo ustanowionych, rekordowych minimach.

Argentyńskie peso jest najtańsze w historii

Efekt zarażania rozlewa się na Turcję, Argentyna atakuje podatkami

Lir turecka jest drugą walutą, która najbardziej ucierpiała z powodu wyprzedaży. Zmusiło to bank centralny do zasygnalizowania w poniedziałek, że jest gotów w przyszłym tygodniu podnieść stopy procentowe, aby powstrzymać spiralę inflacji wywołaną przez załamanie TRY.

Dane opublikowane w poniedziałek pokazały, że ceny konsumenckie w Turcji wzrosły w sierpniu o 17,9% w skali roku. Bank centralny, który w ostatnich tygodniach uparcie odmawiał podwyższenia stóp procentowych w związku z brakiem zgody prezydenta Erdogana na podwyżkę stóp procentowych, wydał oświadczenie, w którym potwierdził, że “kurs walutowy zostanie skorygowany”.

Prezydent Macri postanowił wykonać bardziej agresywny ruch, kierując swoją uwagę w stronę międzynarodowych inwestorów, a bank centralny Argentyny podniósł już swoją główną stopę procentową do 60 procent. Minister gospodarki Nicolás Dujovne zasygnalizował, że szybko spróbuje zaostrzyć kontrolę nad wydatkami. Powiedział, że w przyszłym roku rząd zlikwiduje swój pierwotny deficyt fiskalny – lukę między wydatkami a dochodami, przed uwzględnieniem obsługi długu.

Lira testuje historyczne dołki

Buenos Aires podniesie podatki i ograniczy biurokrację, aby spróbować osiągnąć cel, który jest znacznie bardziej agresywny niż poprzedni plan obniżenia deficytu do 1,3 procent w przyszłym roku. Deficyt budżetowy w 2017 roku wyniósł 3,9 procent, podczas gdy cel na ten rok wynosi 2,7 procent.

Likwidacja deficytu fiskalnego w Argentynie będzie częściowo finansowana z rosnących podatków eksportowych. Marci powiedział, że kraj potrzebuje pomocy “tych, którzy mają największe możliwości, by wnieść swój wkład”.

“Wiemy, że jest to zły podatek i jest on sprzeczny z tym, do czego chcemy zachęcać, ale jest to sytuacja nadzwyczajna i potrzebujemy waszej pomocy” – powiedział prezydent. Wiele problemów przypisał czynnikom zewnętrznym, w tym rosnącym stopom procentowym i cenom ropy naftowej w USA, wojnie handlowej między USA a Chinami, problemom w Turcji i Brazylii oraz najgorszej od prawie półwiecza suszy.

Argentyński kryzys walutowy rozprzestrzenia się na politykę

Pan Macri zapowiedział również, że zmniejszy liczbę ministerstw o ponad połowę, składając ponad 10 ministerstw w inne i w rezultacie demolując ponad połowę jego ministrów. Kryzys walutowy, który wybuchł pod koniec kwietnia, opisał jako “najgorsze pięć miesięcy mojego życia” od czasu porwania go 27 lat temu.

Macri powiedział w zeszłym tygodniu, że zwróci się do MFW o przyspieszenie wypłaty zaplanowanego programu wsparcia w wysokości 50 mld USD, aby spróbować chronić finanse. Inwestorzy chcą zobaczyć rząd, który zahamowałby politykę “gradualizmu” w ograniczaniu wydatków, a wielu analityków z zadowoleniem przyjęło obietnicę wyeliminowania pierwotnego deficytu budżetowego do przyszłego roku.

“To jedyny sposób, aby zatrzymać ten kryzys”, powiedział Federico Kaune, szef długu na rynkach wschodzących w UBS Asset Management. “Muszą pokazać, że strategia zmieniła się z gradualizmu w bardziej ortodoksyjne zacieśnienie fiskalne”.

Zarządzający funduszami twierdzą jednak, że po błędnych krokach i pogłębiającym się kryzysie, który zniechęcił wielu inwestorów, którzy podtrzymywali zaufanie do rządu, rynki będą musiały zobaczyć namacalne dowody i twarde zobowiązania, zanim ponownie wkroczą na rynek. Szczególnie, że kilka lat temu słuchali podobnych obietnic ze strony Grecji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here