Naga Markets

selvitaArdigen SA, firma stosująca technologie sztucznej inteligencji (AI) w rozwoju nowoczesnej medycyny spersonalizowanej, zawarła z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) umowę na dofinansowanie autorskiego projektu. Spółka otrzyma 12 mln zł na stworzenie technologii wykorzystującej sztuczną inteligencję do projektowania receptorów TCR jako kluczowego składnika nowoczesnych przeciwnowotworowych immunoterapii komórkowych TCR-T. Całkowity budżet projektu opiewa na kwotę ponad 20 mln zł i będzie prowadzony przez 3 lata.

Ardigen SA zawarła z NCBiR umowę na dofinansowanie autorskiego projektu

– Immunoterapie komórkowe jako jedne z niewielu dają szansę na bardzo skuteczne leczenie nowotworów, dlatego światowy rynek terapii komórkowych opartych o limfocyty T rozwija się bardzo dynamicznie. Terapie komórkowe CAR-T w nowotworach hematologicznych odniosły olbrzymi sukces. Branża intensywnie poszukuje rozwiązań, które znajdą zastosowanie również w leczeniu guzów litych. W tym celu konieczne jest znalezienie odpowiednich receptorów limfocytów T (TCR). Opracowywana przez nas technologia ma to umożliwić – informuje Janusz Homa, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Ardigen SA.Na projekt, którego koszty realizacji mają wynieść 20 mln zł, spółka otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój NCBiR w wysokości 12 mln zł. Pozostałe koszty firma sfinansuje ze środków własnych.

– Siłą Ardigen jest umiejętne łączenie biologii z technologiami sztucznej inteligencji. Nasze technologie dają szansę na dokonanie prawdziwych przełomów w poszukiwaniu skutecznych terapii onkologicznych. Dzięki nowatorskiemu zastosowaniu metod AI możliwe będzie stworzenie unikalnych receptorów TCR, których nie sposób uzyskać przy użyciu tradycyjnych metod laboratoryjnych – dodaje Janusz Homa.

– Zastosowanie zaawansowanych algorytmów ograniczy liczbę eksperymentów niezbędnych do identyfikacji najbardziej skutecznego receptora TCR, co znacząco ograniczy koszty rozwoju takiej terapii. Co ważne, skróci to także czas potrzebny do wejścia nowego produktu terapeutycznego na rynek. W naszej ocenie będzie to rewolucja, którą z pewnością odczują pacjenci chorzy na nowotwory – informuje Piotr Stępniak, Kierownik Projektu.

Nowy, trzyletni projekt poszerzy portfolio firmy w zakresie oferty wspomagania rozwoju nowoczesnych immunoterapii. Ardigen stworzył już platformę do identyfikacji neoantygenów, które są podstawą m.in. do projektowania szczepionek przeciwnowotworowych.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułEnea miała 543,81 mln zł straty netto, 806,12 mln zł EBITDA w II kw. 2020 r.
Następny artykułIdea Bank wnioskuje do KNF o wyznaczenie nowego kuratora zamiast BFG
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here