Naga MarketsGrupa Archicom, obecna na rynku od ponad 30 lat, zrealizowała już ponad 150 obiektów, w tym budynki mieszkalne, hotele i biurowce. Spółka przed otwarciem dzisiejszej sesji opublikowała wyniki uzyskane w pierwszym półroczu bieżącego roku.

W pierwszym półroczu Archicom wypracował skonsolidowany zysk netto na poziomie 13,7 mln zł wobec 14,1 mln zł osiągniętego w 2017 roku. Przychody spółki wyniosły 152,5 mln zł i były o 28,4% wyższe niż rok wcześniej. Od stycznia spółka sprzedała 470 lokali co oznacza wzrost o niemal 38%.

Archicom zanotował 152,5 mln przychodów w pierwszej połowie 2018 roku. EBITDA  wyniosła 20,5 mln zł i była wyższa o 13,7% w porównaniu z poprzednim rokiem. Firma przekazała klientom 470 lokali, co przełożyło się na wyższe o 28,4% przychody ze sprzedaży, które wyniosły 152,5 mln zł.

Celem zarządu na 2018 rok jest utrzymanie poziomu sprzedaży z roku ubiegłego. Obecnie w ofercie znajduje się ponad 1900 lokali, a bank ziemi umożliwia realizację na około 5700 lokali.

„Wysokie wolumeny sprzedanych mieszkań, które osiągaliśmy w poprzednich kwartałach, pozytywnie przekładają się na aktualne wyniki Grupy. W I półroczu 2018 r. znacząco wzrosły przychody, a wskaźniki rentowności utrzymują się na stabilnym poziomie. Należy pamiętać, że aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest wymagająca, przede wszystkim ze względu na rosnące koszty realizacji projektów, które przełożyły się na około 10% wzrost cen lokali na całym rynku. Popyt na mieszkania wciąż jest duży, choć klienci podejmują decyzje zakupowe dłużej i bardziej ostrożnie” – powiedział Krzysztof Andrulewicz, prezes zarządu Archicom.

„Analizując na bieżąco sytuację na rynku, w połowie sierpnia poinformowaliśmy o przesunięciu na kolejny rok wprowadzenia do sprzedaży części planowanych inwestycji. Zamierzamy utrzymać poziom sprzedaży z 2017 r., kiedy nabywców znalazło 1.431 lokali. Uważamy to za realny cel w obecnych warunkach rynkowych, biorąc pod uwagę, że do końca sierpnia zrealizowaliśmy już ponad 60% tego planu”  – dodaje prezes spółki.

W tym roku do sprzedaży trafiły łącznie 834 lokale w kolejnych etapach wrocławskich inwestycji Browary Wrocławskie, Cztery Pory Roku, Forma, Słoneczne Stabłowice oraz inwestycji Przylesie Marcelin w Poznaniu. W drugiej połowie 2018 roku planowane jest uruchomienie kilku kolejnych projektów.

„Nadal aktywnie poszukujemy perspektywicznych gruntów w różnych miastach. Chcemy zapewnić naszym klientom możliwość wyboru atrakcyjnych mieszkań na wszystkich rynkach, na których działamy. Aktualnie mamy zabezpieczone grunty, które dają nam możliwość systematycznego uzupełniania oferty w kolejnych latach” – mówi Rafał Jarodzki, wiceprezes zarządu Archicom.

Polityka dywidendowa spółki zakłada wypłatę 50% zysków. W sumie za 2017 rok spółka wypłaciła łącznie 42,2 mln zł co oznacza 1,65 zł na akcję.

Sytuacja na wykresie

Notowania nie reagują na opublikowane wyniki. Patrząc jednak na szerszą tendencję tzn. spadki trwające od początku roku, nie wydaje się aby miało dojść do odwrócenia tego trendu. Prawdopodobnie więc kurs będzie nadal, w wolnym tempie, osuwać się na coraz niższe poziomy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGuten Morgen DAX 14.09.2018
Następny artykułKomentarz walutowy – bank centralny przeciwko Erdoganowi
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here